Veszélyben a külföldi beruházások Szlovákiában

Vágólapra másolva!
120 milliárd korona értékű külföldi beruházások kerültek veszélybe a szlovák belpolitikában uralkodó ingatag állapotok miatt - jelentette ki hétfőn a szlovák kormány gazdasági minisztere. Pavol Rusko tárcavezető, az Új Polgári Szövetség (ANO) elnöke szerint a harminc legnagyobb, még csak tervezett külföldi befektetés gazdája a szlovákiai belpolitikai fejlemények miatt azt fontolgatja, hogy mégsem Szlovákiában fekteti be a pénzét.
Vágólapra másolva!

Ezek közé tartozik a dél-koreai Hyundai is, amelyről már hetek óta hírlett, hogy nagy valószínűség szerint Zsolna (Zilina) mellett építi fel az évi háromszázezer Kia márkájú gépkocsit kibocsátó autógyárát. A miniszter szerint egy külföldi beruházó - amelyet nem nevezett meg - a minap közvetlenül a szerződés aláírása előtt torpant meg, és haladékot kért, hogy kivárja a belpolitikai fejleményeket.

Nem lesz Hyundai-gyár Magyarországon/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20031126nemlesz.html

Mikulás Dzurinda kormánya néhány hete kisebbségben kormányoz, és egyelőre kilátás sincs a többségi kormányzás helyreállítására. A kormány akkor került kisebbségbe, amikor a kormányfő vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) hét képviselője kilépett Dzurinda pártjából és Szabad Fórum (SL) néven új pártot jegyeztetett be.

A megoldást az kínálná, ha Dzurinda hajlandó lenne a koalíció ötödik kormánypártjává avatni a Szabad Fórumot. A kormányfő azonban mereven elzárkózik attól, hogy újra partneri pozícióba jusson a Szabad Fórumot vezető Ivan Simko, aki ősszel még az SDKÚ alelnöke és a kormány védelmi minisztere volt, de mert Dzurinda ellenében szavazott, mindkét posztjáról azonnal távoznia kellett. A megbékélést tovább nehezíti, hogy Simko csak akkor hajlandó megállapodni, ha nem Mikulás Dzurinda lesz a miniszterelnök.

Hétfői sajtótájékoztatóján a külföldi befektetők kivonulásával riogató Rusko arra szólította fel Dzurindát és Simkot, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz, és felelősségük teljes tudatában keressenek megoldást, mert ha nem tudnak felülemelkedni a személyes ellentéteiken, azzal jóvátehetetlen kárt okoznak az ország gazdaságának.