A gyenge dollár lefaragta az USA külkereskedelmi hiányát

Vágólapra másolva!
A gyenge dollár élénkítette az amerikai exportot és csökkentette az Egyesült Államok tetemes külkereskedelmi hiányát. A külkereskedelmi mérleg hiánya az USA-ban 38 milliárd dollárra csökkent decemberben, ami 13 hónapja a legalacsonyabb szint.
Vágólapra másolva!

Az elemzők konszenzusa a decemberi külkereskedelmi hiányra 42 milliárd dollár volt, írta a BBC News. A kedvezőbb adat az ipari megrendelésekben (pl. repülőgép-motorok) tapasztalt meglepetésszerű növekedésnek köszönhető. A szakértők szerint egyértelműen a gyenge dollár kedvezett az exportőr cégeknek.

A külkereskedelmi mérleg hiánya az az összeg, amellyel egy ország behozatala (import) meghaladja a kivitelt (export). Az exportőr cégek számára kedvez az ország fizetőeszközének gyenge szintje, mivel a termék előállítását és a kivitel költségeit ebben a fizetőeszközben mérik, míg az eladásaikat más - a hazai devizához képest erős - pénznemben, így a termék a külpiacon olcsóbb, ezért versenyképesebb lesz.

A dollár árfolyama az utóbbi hat hónapban meredeken zuhant az euróhoz képest, az olyan félelmekre, hogy az egyre tetemesebb külkereskedelmi hiány és magasabb ikerdeficit (az államháztartási és folyó fizetési mérleg együttes hiánya) megingathatja az amerikai gazdaságot.

A vártnál jobb adat hatására a dollár erősödött az euróhoz képest, egy euró 1,2660 dollárt ért a nemzetközi devizapiacon csütörtökön reggel. A Wall Street kereskedésében is optimista hangulat uralkodott az adat hatására, a New York-i értéktőzsde irányadó mutatója, a Dow Jones átlagindex 1,07 százalékot emelkedett, és 10 538,37 ponton zárt.