Akár 15 százalékos alapkamat is elképzelhető a külföldiek szerint

Vágólapra másolva!
A forintpiaci turbulencia valószínűleg eltart a jövő év elejéig, ami ismét próbára teszi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elkötelezettségét az árfolyamkövető politika mellett, ezért az év végére nem elképzelhetetlen 15 százalékos jegybanki alapkamat sem - írták a 3 százalékos kamatemelést kommentálva a J.P. Morgan befektetési bank elemzői hétfőn, miután leszállították a magyar gazdasági növekedésre szóló előrejelzésüket. A J.P. Morgan egyike azon nagy intézményi befektetőknek, amelyek többször is spekulációs nyomást fejtettek ki az MNB-re a közelmúltban.
Vágólapra másolva!

A vezető pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési irodájának heti feltörekvő piaci előzetesében az áll, hogy a bank elemzői beszéltek Adamecz Péter MNB-alelnökkel, és ennek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a meredek múlt heti kamatemelés célja nem a további költségvetési megszorítások "kizsarolása" volt a Pénzügyminisztériumból. A tájékoztatás szerint az emelés a magyar államadósság kockázati felárainak megugrására volt válasz.

Példátlan jegybanki kamatemelés/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20031128drasztikus.html

A J.P. Morgan saját elemzése szerint a kamatemeléssel valószínűleg sikerült csökkenteni a teljes körű válság veszélyét, a piac azonban rövidtávon ingatag marad. A londoni iroda elemzői osztják a magyar jegybank azon véleményét, hogy jövőre a költségvetési megszorítások és a lassuló bérnövekedés, valamint az euróövezeti növekedés beindulása és a vállalati beruházások élénkülése miatt az alapmutatók javulni fognak. Valószínűtlen azonban, hogy ennek egyértelmű jelei 2004 tavasza előtt megjelennének a gazdaságban - áll az elemzésben.

A J.P. Morgan szerint 230 milliárdos államháztartási hiány lesz

A befektetőket addig is egyelőre olyan várható adatok idegesítik tovább, mint a kedden esedékes novemberi államháztartási egyenleg, amelynek hiányát a J.P. Morgan 230 milliárd forintra teszi. A magas kamatszint az elemzés szerint sem a növekedési, sem költségvetési kilátásoknak nem tesz jót, bár e két alapmutatóra gyakorolt hatása nem is lesz eltúlzott.

A J.P. Morgan nem adott számszerű előrejelzést a kamatteher növekedésének költségvetési hatásáról, de a Dresdner Bank londoni befektetési érdekeltsége (DrKW) múlt heti elemzésében 60 milliárd forintra tette a jövő évi költségvetésre a kamatemelés által rótt plusz kiadási terhet.

PM: 930 milliárd forint lesz az idei államháztartási hiány/uzletinegyed/makro/20031114pm930.html

A J.P. Morgan a maga londoni elemzésében mindenesetre az eddigi 3,0 százalékról 2,8 százalékra csökkentette a jövő évi magyar gazdasági növekedés előrejelzését, és 4,8 százalékról 5,0 százalékra emelte a - helyi önkormányzatok nélküli - GDP-arányos jövő évi költségvetési hiányra adott jóslatát. A bank szerint a várhatóan jövő évre áthúzódó forintpiaci kilengések miatt az idén még egy, akár 2,5 százalékpontos kamatemelés is lehetséges, amely 15 százalékra emelné a jegybank alapkamatát.

A J.P. Morgan egyike azoknak a nagy intézményi befektetőknek, akik a piacon többször is spekulációs szándékkal léptek fel. Egy ilyen nagy befektető 5-10 milliárd forintos eladási tétellel komoly nyomást tud gyakorolni a jegybankra.