Az EU-tagországok elsősorban egymással kereskednek

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió tagországai 2002-ben kivitelük 62 százalékát, behozataluk 60 százalékát, összes forgalmuk 60,9 százalékát egymás között bonyolították le. Az unión belüli forgalom aránya Luxemburgban és Belgiumban a legnagyobb.
Vágólapra másolva!

Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat számításai alapján, a Központi Statisztikai Hivatal által készített összesítés szerint az évtized elején a 15 uniós ország részesedése a világ népességéből 6 százalék, a bruttó hazai termékből 20 százalék, külkereskedelméből pedig 39 százalék volt. Az EU-tagországok átlagában 2002-ben az egy lakosra jutó export 6800-6900 euró között volt, ami a világátlag több mint hatszorosa. Az uniós átlagot legjobban Luxemburg, Írország és Belgium mutatója haladta meg, amely 3,2-3,5-szöröse volt. Kirívóan alacsony volt azonban ez a szám Görögországban, ahol 992 eurót mértek.

A magyar export a fele az EU átlagának

Magyarország egy főre jutó kivitele 2002-ben 3500-3600 euró volt, ami a spanyol mutatónál 10 százalékkal magasabb. Az áruexport GDP-hez viszonyított aránya a világ egészében 20 százalék körüli, az EU-ban az évtized elején megközelítette a 30 százalékot. A tagországok közül e mutató alapján is Görögország aránya a legszerényebb, nem éri el a 10 százalékot sem. A szolgáltatásexport aránya ugyanakkor itt a legnagyobb, az áruk és szolgáltatások kivitele együttesen a GDP 22-23 százalékát teszi ki.

Az export bruttó hazai termékhez viszonyított aránya igen magas, több mint 80 százalék Belgiumban és Írországban, továbbá meghaladja a GDP felét Hollandiában is. Magyarországon 2001-ben 59 százalék volt. A tagországok túlnyomó részében az arány 20-36 százalék közötti. Az EU-hoz tartozó 15 ország összes kivitele 1990-ben 1200 milliárd euró volt, 2002-ben 2600 milliárd, folyó áron 12 év alatt 2,2-szeresére emelkedett. Volumenben a növekedés kisebb, de ugyancsak jelentős, mintegy 58 százalékos volt, ami több mint kétszerese a bruttó hazai termék ez idő alatt bekövetkezett 26 százalékos bővülésének.

A behozatal dinamikája mind összességében, mind viszonylatonként valamivel kisebb volt, mint a kivitelé: az összes behozatal értéke mintegy kétszeresére emelkedett a vizsgált időszakban, de itt is érvényesült az EU-n kívüli forgalom gyorsabb növekedése. A folyó árak alapján az átlagosnál általában gyorsabban növelték kivitelüket a kisebb gazdaságok, közülük is kiemelkedik Írország, amely több mint 5-szörösére - EU-n kívülre 8-szorosára - bővítette kivitelét. Ugyanakkor a négy nagy ország exportjának értéke az átlagosnál mérsékeltebben, csaknem kétszeresére emelkedett 12 év alatt. A 15 tagország közül 13 kivitele gyorsabban nőtt a külső partnerek irányába, mint az egymás közti kereskedelemben. Kivétel Spanyolország és Nagy-Britannia, amelyek ebben az időszakban gyorsabban növelték exportjukat az EU-n belüli, mint azon kívüli országokba.