Vágólapra másolva!
Az előzetes adatok alapján Magyarország bruttó hazai terméke az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,7 százalékkal nőtt az idei első negyedévben. Az elemzők 2003 első három hónapjára 3,2 százalékos gazdasági növekedést vártak - közölte honlapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Vágólapra másolva!

A GDP 2002 negyedik negyedévében 3,7 százalékkal, az év egészében 3,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Tavaly az első negyedévben a növekedés 2,9 százalék volt 2001 azonos időszakához képest.

KSHhttp://www.ksh.hu

A bruttó hozzáadott érték volumene a szolgáltató ágazatokban továbbra is nőtt, a mezőgazdaságban és az építőiparban csökkent, az ipar hozzáadott értéke pedig alig változott az előző év azonos időszakához viszonyítva - derül ki a KSH közleményéből.

A GDP első negyedévi alakulására vonatkozó részletesebb és pontosított adatokat a KSH július 3-án teszi közzé.

Az elemzők szerint negatív meglepetés a GDP-adat

A bruttó hazai termék első negyedévi, 2,7 százalékos növekedése elmaradt az elemzői várakozásoktól, szakértők szerint a bővülés hajtóereje a lakossági fogyasztás volt.

Zsoldos István, a CA-IB közgazdásza szerint az adat negatív meglepetést okozott. Az elemző a bruttó termelés alapján számolva az ipar hozzáadott értékének nagyobb mértékű növekedésére számított.

Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője szerint a GDP első negyedéves növekedésének egyedüli hajtóereje a lakossági fogyasztás volt. Becslése szerint a fogyasztás az első három hónapban 8 százalék körüli ütemben bővült. Hozzátette: ha az elmúlt időszakban szokásos 4-5 százalékos növekedési ütemet vennénk alapul, a GDP emelkedése csupán egy százalék körüli lenne.

Vojnits Tamás úgy véli, hogy a hátralévő negyedévekben egyre szelídül a lakossági fogyasztás növekedési üteme, bár nem valószínű, hogy négy százalék alá csökken.

Az OTP az idén 3,1 százalékos GDP-növekedési ütemmel számol, ezen belül a beruházások 3 százalékkal, az export 3,5 százalékkal, míg az import 5,2 százalékkal emelkedhet. A közgazdász szerint ugyanakkor nem lenne meglepetés, ha az általuk vártnál alacsonyabb lenne a GDP idei bővülése.