Járai: Rossz a növekedés szerkezete

Vágólapra másolva!
Az eurózónához való csatlakozásnak vannak feltételei, amelyektől 2002-ben nagyon eltávolodtunk, 2003-ban pedig nem közeledtünk olyan ütemben, mint azt eredetileg terveztük, ezért az eredetileg tervezett 2007 helyett csak 2008-2009-ben lesz reális közös valuta bevezetése - mondta a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerdán Kecskeméten.
Vágólapra másolva!

Járai Zsigmond kiemelte, hogy a hazai gazdasági növekedés jó, hiszen többszöröse az európai uniós országok 0-1 százalék körüli növekedési ütemének. A bővülés szerkezete azonban rossz, mert nem az export emelkedéséből, hanem a belső fogyasztás és a költségvetési kiadások növekedéséből adódott.

Forrás: MTI
Forrás: MTI

- Az ilyen növekedés tovább nem tartható fenn - szögezte le Járai, hozzáfűzve, hogy ezt a kormány is tudja, ugyanis a közelmúltban született kompromisszum a jegybank és a kormány között.
- A cél a költségvetési deficit csökkentése és valamiféle megállapodás a munkaadókkal és a munkavállalókkal a bérnövekedésnek a teljesítmény-növekedéshez való igazítására - mondta.

Járai Zsigmond kitért arra is, hogy a kormány és a jegybank közötti viták természetesek, ez más országokban, még az Amerikai Egyesült Államokban is így van. A kormánynak számos más célja és szempontja is van, például a munkanélküliség kezelése, a jegybanknak pedig az a feladata, hogy a forint értékállóságát biztosítsa, mondta az MNB elnöke, aki nagy eredményként értékelte, hogy az áremelkedések üteme ma 5 százalék alatt van, az elmúlt hónapban pedig 4 százalék alatt volt Magyarországon.

15-20 évre van szükség a bérfelzárkóztatásra

Járai Zsigmond szerint szükség van a bérek európai uniós bérszínvonalhoz történő felzárkóztatására, de ehhez nagyon hosszú időre - megítélése szerint - 15-20 évre van szükség. Az unióhoz képest csak annyival emelkedhet gyorsabban a magyar bérszínvonal átlaga, amennyivel a termelékenység gyorsabban emelkedik, ami ma a számítások szerint 3 százalékkal gyorsabb növekedést jelent.

Az euró előnyeiről szólva elmondta: sokkal stabilabb pénz, mint a forint, hiszen egy nagy gazdasági térség stabil és erős pénze, aminek bevezetése után Magyarországon gyorsabb lenne a gazdasági növekedés, könnyebb lenne az export és alacsonyabbak lennének a kamatok a gazdaságban.