Az IMF kritizálja a magyar fiskális politikát

Vágólapra másolva!
Elismerően szól a magyar gazdaság 2002. évi növekedésről és az infláció csökkenéséről az IMF Magyarországról készített összegzése, ugyanakkor kritikával illeti a versenyképességet rontó gyors béremeléseket, a forint erősödését, valamint a fellazult fiskális politikát.
Vágólapra másolva!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) összegzését - amelyet az intézmény szakemberei kéthetes magyarországi látogatásukat követően készítettek - pénteken hozta nyilvánosságra a Pénzügyminisztérium.

A dokumentum megállapítja, hogy a múlt évi laza költségvetési politika, párosulva a gyors bérnövekedéssel szűk korlátok közé szorította a monetáris politika mozgásterét.

A jelentős bérkiáramlás növeli az inflációs kockázatot is. Miközben a vállalti bérköltségek gyorsan emelkedtek, a forint jelentősen megerősödött. Az elmúlt két esztendőben a magyar gazdaság külső versenyképessége mérséklődött, ami hosszabb távon kedvezőtlenül hat az exportra, kevésbé vonzóvá teszi Magyarországot a külföldi befektetők számára.

A növekvő vásárlóerő és a költségvetési költekezés növeli a belföldi fogyasztást, és gyorsítja az import vásárlásokat is. Mindez kedvezőtlenül hat a folyó fizetési mérleg alakulására, amely jelentős hiánnyal zár 2002-ben, a deficit várhatóan eléri a GDP 5 százalékát. Eközben a működőtőke-beáramlás nagymértékben csökkent.

IMFhttp://www.imf.org

A jelentés foglalkozik a forint árfolyama elleni spekulációval is. Az árfolyam elleni támadás rávilágított az inflációs célok, az ennek megfelelő árfolyam és a romló fizetési mérleg, valamint a versenyképesség közötti konfliktusra. A jelentés úgy véli, hogy a spekulációra adott jegybanki válasz megfelelő volt, bár a szakértők szerint a kritikus helyzet elkerülhető lett volna.

A bizottság felhívja a figyelmet, hogy a fizetési mérleg deficitjét csökkenteni kell, ami megkívánja a költségvetési hiány mérséklését. Ennek ellenére, még szigorú fiskális politikát feltételezve is, a külgazdasági deficitek az idén várhatóan emelkednek, tükrözve Magyarország fő kereskedelmi partnereinek gyenge konjunktúráját, a magas olajárakat, és a magas reálárfolyam késleltetett hatását.

Az IMF-küldöttség ennek megfelelően határozottan támogatja a kormány deficit-céljait, amelyek többek között előírják, hogy 2005-ig az államháztartás hiányának 3 százalék alá kell süllyednie. Az idei költségvetési előirányzatok betartása egyszersmind az első lépés lehet a középtávú költségvetési kiigazítás irányába.