Vágólapra másolva!
A legnagyobb magyarországi vállalatok üzleti várakozásai az idén januárban gyakorlatilag nem változtak az előző havihoz képest, míg a kis- és középvállalkozói (kkv) kör véleménye kissé javult - derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb felméréséből.
Vágólapra másolva!

Az elemzésből kiderül, a 100 legnagyobb cég véleményét mutató Top-100 index 50 százalék lett. Tavaly decemberben az index 51 százalék volt. A kis- és középvállalati konjunktúra index 44,6 százalékra nőtt az egy hónappal korábbi 43,4 százalékról.

Az Ecostat felmérése szerint a nagyvállalati kör az idei évre átlagosan 5,9 százalékos inflációt vár, míg a kis- és középvállalkozók ennél magasabb, 6,6 százalékos fogyasztói áremelkedéssel számolnak.

A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy a bizalmi indexek a korábbiaknál kevésbé differenciáltak, a gazdaság két meghatározó szektorának rövidtávú várakozásai közötti eltérés az utóbbi félévben januárban volt a legalacsonyabb.

A konjunkturális viszonyok várható rövidtávú alakulására a vállalkozói szektor összességében mérsékelt optimizmussal tekint, az ország első félévi növekedési lehetőségeit mindkét cégcsoport behatároltnak érzékeli. A cégek saját helyzetének megítélése is visszafogott: a nagyvállalatok egyharmada, a kkv-k egynegyede számol csak gazdasági helyzetének javulásával. Mindkét vállalatcsoportban magas, 46-47 százalék a feltételek változatlanságát jelzők aránya. A cégek jelentős hányada, 25-33 százaléka a belső piac további szűkülését feltételezi.

A következő fél évben a vállalatok érdekeltsége új beruházások indításában alig változik, a nagyvállalatok körében a fejlesztések kissé bővülhetnek, míg a kkv-k fejlesztési szándéka mérséklődik. Értékesítési nehézségeik, romló likviditásuk és meglévő kapacitástartalékaik miatt fejlesztési hajlandóságuk hosszabb ideje alacsony szintű.

Ecostathttp://www.ecostat.hu

A Top-100 fél évre előremutató beruházási hajlandósága 1 százalékpontos javulás mellett 52 százalék, a mutató trendvonala több mint egy éve nem csökken. Ugyanakkor a kkv-k beruházási hajlandóságának decemberi 49 százalékos indexe januárban több mint 7 százalékponttal csökkent.

A kisebb cégek beruházásait korlátozó tényezők sorában vezető helyen szerepel az elégtelen belföldi kereslet, második okként januárban a finanszírozás nehézségét, harmadikként a magas hitelkamatokat emelték ki a válaszadók.

A cégek termelői áremelési törekvései az általánosan kedvezőtlen piaci lehetőségek miatt mindkét vállalati körben szerények, éves szinten átlagosan 3,1-3,4 százalék között változnak.