Vágólapra másolva!
Az elemzők szerint a 2002. decemberi államháztartási hiány nagyjából megfelelt az előzetes várakozásoknak, bár némileg meghaladja a korábban a pénzügyminiszter által közölt várható értéket.
Vágólapra másolva!

Kaposi Zsolt, az OTP Bank Rt. elemzője úgy fogalmazott, hogy mintegy 30 milliárd forinttal haladta meg a közzétett 1572,2 milliárd forintos államháztartási hiány az általuk vártat, vagyis a hiány GDP 0,2-0,3 százalékával magasabb annál, mint amire számítottak.

Az elemző szerint a 2002. évi hiány mértékére már nem fordítanak különösebb figyelmet a befektetők, ennek ellenére óvatosságra int, hogy a kormányzat néhány 2003-as kiadását úgy tűnik átcsoportosított 2002-re. Ez figyelhető meg szerinte például az előrehozott áfa-visszafizetéseknél. Ez pedig azt jelenti, hogy a hiány keresletnövelő hatása részben jövőre jelentkezik majd, bár kétségtelen, hogy könnyebbé teszi a 2003-as költségvetésben előre jelzett 4,5 százalékos GDP-arányos hiány elérését.

- Nehéz helyzetbe hozhatja ez a jegybankot, főleg miután a forint árfolyama a jelenlegi sávban már nem tud tovább erősödni. Így az MNB-nek az infláció ellen csupán egyetlen eszköze, a jegybanki kamat maradt, aminek a hatása erősen korlátozott. Az idén a költségvetés szigorodása segíthetné leginkább a 4,5 százalékos inflációs cél teljesülését, azonban a tavalyi évről áthúzódó keresleti hatás a hiány mértékének betartása mellett is növelheti a magasabb infláció kockázatát - tette hozzá.

Mihálovits Zsolt, az Inter-Európa Bank Rt. elemzője úgy vélte, az államháztartási hiány nagy részét azok az egyszeri tételek okozták, amelyekről a kormány úgy döntött, hogy a tavalyi költségvetésbe veszi bele. Megítélése szerint ennek politikai okai vannak, így ugyanis később könnyebb lesz javuló tendenciát felmutatni.

- Az 1572 milliárd forint éves hiány ugyan 32 milliárddal több az utolsó kormány-előrejelzésnél, ez azonban nem jelentős eltérés. Meglepetést legfeljebb csak az okozott, hogy az egyszeri tételek ilyen magasak lettek - mondta a szakértő. A magas hiány véleménye szerint részben azzal is magyarázható, hogy az adóhivatal - a 2003. évi hiány mérséklését szem előtt tartva - valószínűleg a januári áfa visszatérítések egy részét már decemberben átutalta. Erre utal az is, hogy a decemberi áfa bevételek a vártnál jóval alacsonyabbak voltak a magas decemberi fogyasztás ellenére.

Makro/uzletinegyed/makro/index.htmlAz Üzleti Negyed rovata

Mihálovits Zsolt aggályosnak tartja a 2003. évi költségvetési tervezetet, ugyanis a bevételek terén túlzottan optimista a kormány. Véleménye szerint nehezen tartható az előrejelzés szerinti 4,4 százalékos GDP növekedés, a kisebb növekedés pedig a bevételek csökkenését is jelenti.