Tökéletes másolat: kínai áruk fóruma

Vágólapra másolva!
Egy évvel a Kereskedelmi Világszervezethez való csatlakozása után Kína továbbra is a hamisítás paradicsoma, ahol az iparcikkek és nagy márkák mellett a külföldi gyógyszereket is előszeretettel "másolják".
Vágólapra másolva!

A Peking keleti részén fekvő Selyempiacot jól ismerik a turisták, akik szeretnének márkás holmikba öltözni olcsó áron. Minden konkurenciát verő áron vehetnek itt Versace és Lee farmereket, Caterpillar vagy Freeman cipőket, Prada zakókat, Lacoste ingeket, Gucci táskákat, vagy North Face hátizsákokat.

- Semmi nem változott Kínában, amióta belépett a Kereskedelmi Világszervezetbe - magyarázza egy Banana Republic és Gap pullovereket eladó asszony, aki azt állítja, hogy portékáját ugyanazok a gyárak állítják elő, amelyek exportra is dolgoznak - Az amerikaiak főleg a nagy méreteket veszik meg. Nekünk megmaradnak a kicsik, amiket itt adunk el.

A hamisított "márkás" ruhák és cipők szigorúan azonosak az eredetiekkel, amennyiben hivatalosan kínai gyártmányként adják el őket. Ugyanakkor az utcán árusított Rolex órák vagy Vuitton táskák csak többé-kevésbé jó minőségű másolatok, mivel, mint Hubert Bazin, a Gide-Loyrette-Nouel ügyvédi iroda sanghaji munkatársa mondja, "a nagy luxusmárkák nem dolgoztatnak Kínában, ahol nincsenek licensz-megállapodásaik".

A szellemi tőkét nem tisztelik a Pekingben virágzó informatikai árusok sem. Tizennyolc jüanért (kb.2,17 dollárért) bármilyen programot lemásolnak, akár Windows-ról, akár Microsoft Office-ről, akár Photoshopról van szó. Gyakran megkörnyékezik az idegeneket a Rolex-árusok, és azok, akik szatyrukból olyan hollywoodi filmek DVD-jét húzzák elő, amelyeket alig néhány nappal korábban mutattak be az Egyesült Államokban. E filmek többségét nem is forgalmazzák hivatalosan Kínában, mivel a kormány szigorúan korlátozza az importot.

A hatóságok inkább olyan fontosabb árucikkeknél támogatják a behozatalt, mint a a gyógyszerek, mert a hamis gyógyszerek forgalmazása komoly egészségügyi problémát jelent az országban. Ugyancsak gondot okoz a helyi protekcionizmus: Csecsiang (Zhejiang) és Fucsien (Fujian) tartományokban például igen nehéz megnyerni a hatóságok támogatását - mondja a francia ügyvéd, aki szerint a hamisítások a piacgazdaság éretlenségéről, valamint a kutatás és fejlesztés hiányáról árulkodnak.

- Kína kötelezettségeket vállalt a Kereskedelmi Világszervezetbe való belépéssel. De a hamisítás annyira elterjedt, hogy nem lehet megváltoztatni a helyzetet egyik napról a másikra - idézi a francia hírügynökség Hubert Bazin szavait.