Erős marad a forint az elemzők szerint

Vágólapra másolva!
A korábbinál erősebb forintra számítanak az elemzők decemberben a Reuters felmérése szerint. Jegybanki kamatvágásra 2003 elején kerülhet sor a szakértők  szerint, viszont többségük a jövő év végéig nem várja a forint lebegtetési sávjának eltolását.
Vágólapra másolva!

A jelenlegi prognózis 2,17 forinttal erősebb az egy hónapja prognosztizáltnál. Ez azt jelenti, hogy az elemzők az év végére az euróhoz képest a jelenlegi szinthez közeli, 236,05 forintos árfolyamot várnak. Január végére 235,73 forintos árfolyam valószínűsíthető, ami 1,94 forinttal haladja meg a korábbi várakozásokat - áll a Reuters felmérésében. Jövő év végére 235,58 forintos a jelzett árfolyam, 2,63 forinttal magasabb a novemberben jósoltnál.

A Reuters által megkérdezett elemzők szerint a forint erősödése tartós és nem átmeneti folyamat. Ugyanakkor többen is felhívták arra a figyelmet, hogy a gyenge gazdasági mutatók jelentős árfolyam-ingadozásokat okozhatnak 2003-ban. Az elemzők többsége szerint a forint sávját várhatóan 2004-ben kell újraszabni, ugyanis az EU árfolyamrendszerébe belépve Magyarország számára ez kötelezővé válik. Szinte egyöntetű vélemény, hogy az idén az MNB már nem nyúl kamataihoz. Kizárólag a GKI vár 100 bázispontos további csökkentést az év utolsó napján. Kamatcsökkentést várnak az elemzők ugyanakkor a jövő év első hónapjaiban. A 15 megkérdezett elemző közül 10 szerint erre már januárban sor kerül, közülük hatan 50, négyen pedig 100 bázispontos mérséklésre számítanak. A monetáris politika lazítása az előrejelzések szerint nem eredményez magasabb inflációt, bár a szakértők úgy vélik, hogy az infláció jövő év decemberében valamivel meghaladja majd a 4,5 százalékos jegybanki célt.

A konszenzusos inflációs előrejelzés 13 bázisponttal 4,83 százalékra csökkent a novemberi szintről . Az átlag-előrejelzés szerint az infláció a novemberi 4,8 százalékról decemberben 5,1 százalékra nő, majd januárban az eddig figyelembe vett áremelkedésekkel együtt is csökken, 4,9 százalékra. Az államháztartás 2002-es EU-sztenderd szerinti hiánya a konszenzus szerint 1519 milliárd forint lesz, ami a GDP 9 százaléka. A folyó fizetési mérleg hiánya novemberben 288 millió euróval 2,99 milliárd euróra nő. A GDP-növekedéssel kapcsolatban az elemzők decemberben még a korábbiaknál is pesszimistábbá váltak. Jövő évre már csak 3,74 százalékot várnak, ami a múlt hónapban előre jelzettnél 22 bázisponttal kevesebb. Az idei évre a konszenzus változatlanul 3,28 százalék, a kormányzat eredeti 4 százalék feletti várakozásánál jóval alacsonyabb.