Erős gazdasági növekedést jósolnak az EU-csatlakozás után Magyarországnak

Vágólapra másolva!
Európa 1452 gazdasági vezetője gondolja úgy, hogy Lengyelország és Csehország után Magyarországon lesz a legnagyobb gazdasági növekedés az EU-csatlakozást követően.
Vágólapra másolva!

A UPS Business Monitor 15 ezer, legnagyobb bevétel alapján rangsorolt európai vállalat közel 1500 vezetőjét kérdezte meg arról, hogy mit gondolnak az Európai Unióról, a vállalatuk üzleti kilátásairól és az euróról.

Az összes válaszadó több mint fele (53 százaléka) elsőnek Lengyelországot jelölte meg annak az országnak, amelyben a legnagyobb gazdasági fellendülés várható az EU-csatlakozást követően. Legnagyobb támogatottságot a lengyelek Belgiumban (68 százalék) és Spanyolországban (64 százalék) kaptak.

UPS Business Monitorhttp://www.ups.com

Csehország 38 százalékkal a második helyen végzett. A cseheket erősen támogatták a spanyol (53 százalék) és a belga vezetők (49 százalék). Az olaszok szerint Csehországban nagyobb fellendülés várható, mint Lengyelországban. Magyarországon a megkérdezettek 28 százaléka szerint várható a legnagyobb fellendülés. Bár Törökországot még nem hívták meg a csatlakozási tárgyalásokra, Európa felsővezetőinek 12 százaléka érezte úgy, hogy az erőteljes gazdasági növekedés nagy esélyese lehet, amennyiben egyszer uniós taggá válik. Törökországot többre értékelték, mint Szlovéniát (7 százalék), Szlovákiát (7 százalék), Romániát (5 százalék) és más tagjelölt országokat.

Tízből majdnem hat vezető (59 százalék) gondolja azt, hogy a bővítés pozitívan fogja érinteni vállalatuk üzleti tevékenységét. A megkérdezettek csupán 7 százaléka vélte hátrányosnak az új országok csatlakozását cégük jövőjére nézve. Legoptimistábbak az olaszok (69 százalék), a németek (65 százalék) és a belgák (63 százalék). A britek szkeptikusabbak: 48 százalékuk ért egyet európai kollégáikkal.

Makrogazdasági szinten viszont borúlátóak a szakemberek: az európai felsővezetők úgy vélekednek, hogy az unió bővítése leginkább az infláció és a munkanélküliség emelkedéséhez vezet. Az infláció emelkedésétől legjobban a hollandok tartanak, míg a munkanélküliség növekedésétől leginkább a németek és a belgák. Legoptimistább Olaszország, ahol csupán az üzletemberek 20 százaléka gondolja azt, hogy ez negatívan fogja érinteni az inflációt, és 33 százaléka azt, hogy nő a munkanélküliség.

Az infláció és a munkanélküliség növekedésének félelmei ellenére, a gazdasági vezetők összességében azt gondolják, hogy a kibővített Európai Unió előnyös hatással lesz országaik gazdasági helyzetére és a politikai élet stabilitásra. Olaszországban a megkérdezettek 70 százaléka, Spanyolországban 64 százaléka és Németországban 63 százaléka gondolja azt, hogy az új országok csatlakozása pozitív hatásokkal jár majd országaik gazdaságára.

A UPS Business Monitor eredményei azt mutatják, hogy a szakemberek 57 százaléka látja úgy, hogy a következő három évben Kelet-Európa fogja kínálni a legkedvezőbb üzleti lehetőségeket.