Vita a bérekről a jegybank és a kormány között

Vágólapra másolva!
A jövő évi keresetemelkedések mértéke körül kirobbant viták miatt a gazdasági kabinet összehívását kezdeményezi a pénzügyminiszter; az ülésen akár le is zárulhat a jegybank és a gyáriparosok közötti súlyos konfliktus. László Csaba szerint a jövő évi adócsökkentések jelentőségével a jegybank nincs tisztában.
Vágólapra másolva!

A gazdasági kabinet rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi a pénzügyminiszter, amelyre meghívja a munkavállalók, a munkaadók és a jegybank képviselőit annak érdekében, hogy közösen tisztázzák a jövő évi bérpolitikai célkitűzések értelmezésében mutatkozó nézeteltéréseket - jelentette be pénteken a pénzügyminiszter.

Lépéskényszerben az MNB az uniós kamatvágás után/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20021205kamatvagas.html

László Csaba közölte: a fiskális politika irányítójának nem az a dolga, hogy befolyásolja a jegybank döntéseit, hanem az, hogy a költségvetési hiány lefaragásával és a mérsékelt béremelésre ösztönző bérpolitikával teret engedjen a jegybanknak a kamatcsökkentésre. Ez az Európai Központi Bank csütörtöki, 50 bázispontos kamatcsökkentése után nyilván nincs messze az MNB szándékaitól sem - tette hozzá a pénzügyminiszter.

László Csaba szerint a jegybank Monetáris Tanácsának hétfői közleménye - amely túlságosan lazának minősítette az Országos Érdekegyeztető Tanács bérajánlását - azt mutatta, hogy az adócsökkentések jelentőségével és az ezáltal megteremtett lehetőségekkel a jegybank sem volt tisztában. A tárca vezetője ezért levelet írt Járai Zsigmondnak, amelyben felhívta a figyelmét a kormány és az MNB együttműködésének fontosságára, és számításokkal támasztotta alá, hogy az OÉT bérajánlásának megfelelő reálkereset-növekedés az ágazatok döntő többségében - köztük az iparban, a kereskedelemben és a mezőgazdaságban - 3 százalék alatti bruttó bérnövekedés mellett megvalósítható.