Jótékonykodó milliárdosok

Vágólapra másolva!
Az utóbbi évtizedben egyre több amerikai milliárdos döntött úgy, hogy vagyona egy részét jótékony célokra fordítja. A korábbi "kitöltünk egy csekket" időszaknak azonban vége.
Vágólapra másolva!

A Business Week felmérése szerint Amerika leggazdagabbjai az utóbbi évtizedben egyre többet adakoznak jótékony célokra, azonban a korábbi gyakorlattól eltérően már nem "csupán" a pénzt utalják, hanem minden egyes centnek a sorsárról tudva, a hatékonyságot és az elért eredményeket helyezték előtérbe. Az élelmiszer-, és ruhaszállítmányok mellett egyre hangsúlyosabb szerepet kapnak azok a jótékonysági törekvések, amelyek a probléma valódi forrását próbálják megszüntetni.

Egyre népszerűbb az adakozás

1991-ben még csupán 110 milliárdnyi dollár gyűlt össze a magánszemélyek adományaiból, ami 2001-re 164 milliárdra duzzadt. A Business Week ötvenes listáján szereplő szupergazdagok összesen 41 milliárd dollárt fordítottak jótékonyságra az utóbbi öt évben.

A Business Week listáját - amelyben az ötven legtöbbet adakozó pénzembert gyűjtötték össze - a világ leggazdagabb emberének számító Bill Gates vezetei, aki 1998-óta nem kevesebb, mint 25,6 milliárd dollárt - teljes vagyonának közel 60 százalékát - költötte jótékony célokra. A hatalmas összeg túlnyomó része (16,5 milliárd dollár) Gates egy nemzetközi hálózattal rendelkező alapítványába vándorolt amely a világ elmaradott részein próbálja jobbá tenni az egészségügyi ellátást. Ugyancsak céltudatos adományozónak számít a magyar származású befektetőguru, Soros György is, aki az elmúlt öt évben százmilliókat költött a sajtó-, vallás-, és szólásszabadságot támogató alapítványára. John R. Alm a Coca-Cola Enterprises Inc. elnöke szintén egy alapítványt hozott létre, a veszélyben lévő fitalok támogatásra és oktatására.