Fizetnek, vagy fejlesztenek az erőműtársaságok

Vágólapra másolva!
A légszennyezési bírság tavaly elfogadott s idéntől élő progresszivitásának megsemmisítését tervezi a környezetvédelmi tárca. Legalábbis azok számára, akik olyan beruházásba fogtak vagy fognak, amely majdan megszüntetné a bírság alapjául szolgáló szennyezést. Hogy mekkora összegről van szó, nem tudni, ám az elmaradt befizetés egyes erőműveknél milliárdokra rúg - írja a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

A vitát kiváltó, 2001. július 1-jétől hatályos kormányrendelet alapján a környezetvédelmi hatóság új, a korábbinál nagyságrenddel nagyobb mértékű bírságtényező alkalmazásával szabja ki a bírságot abban az esetben, ha a légszennyezési határértéket a szennyező adott évben túllépi. Az idén januártól élő - először az idei adatok alapján jövőre beszedendő - bírságtényező évről évre emelkedik. A példa kedvéért kén-dioxid esetében 2002-2004-re a bírságszorzó kilogrammonként 15, 30, 60, 2005-2007-re pedig már 120-ra emelkedik (szén-monoxidnál ugyanezek a számok: 10, 15, 30, 60, nitrogén-oxidnál 30, 60, 120 és 240). A tervezett módosítás a Magyar Hírlap információi szerint a nagy tüzelőanyag-felhasználású vállalatokra vonatkozna, ám csak abban az esetben, ha az üzemeltető a jogszabályban előírt határidőre vállalja a határérték betartását. A változtatás oka az lenne, hogy a jogalkotó ösztönözze a nagy tüzelőberendezések üzemeltetőit a környezetvédelmi beruházás megvalósítására, azaz a jogszabályi követelmények teljesítésére. Lényegében - jogi értelemben - bírságvisszatartásról van tehát szó.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban (KVM) most folyik az előzetes egyeztetés arról, hogy részben megszűnjék a környezetszennyező cégek egy részénél a progresszív büntetés. A módosítás várhatóan januártól lépne életbe. A tárcától a Magyar Hírlap kérdéseire csak egyetlen mondatban válaszoltak: "a módosítás folyamatban van, s ezen időszakban ezen információn kívül semmifajta tájékoztatást sem adhatnak".

Az oroszlányi erőmű további működését lehetővé tevő környezetvédelmi fejlesztéseket már megkezdtük - tájékoztatott Vas László, a Vértesi Erőmű (Vért) Rt. vezérigazgatója. - A cél egy füstgáz-kéntelenítő berendezés üzembe helyezése, melynek segítségével az oroszlányi erőmű az előírt határértékeknek eleget tud tenni, s a füstgáz kén-dioxid-tartalmát a jogszabályban előírt határérték alá csökkenti.

A több milliárd forintos beruházás elkészültéig, azaz 2004 közepéig a jelenleg még hatályos kormányrendelet szerint a Vért több milliárd forint bírság kiszabására számíthat. A cégnél a bírság mértékről úgy nyilatkoztak, hogy az "a Vért működését ellehetetlenítheti, mivel a társaság 2002-2004 között kilencmilliárd forint bírság megfizetésére lenne köteles, amely közel azonos a kéntelenítő beruházási költségével". Az Oroszlányi Erőmű 2001-ben határérték feletti légszenynyezőanyag-kibocsátása miatt 234 millió forint összegű bírságot fizetett.

A másik érintett társaság a Pécsi Erőmű Rt. a Vérttel közösen már korábban kezdeményezte az inkriminált rendelet módosítását - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Somossy László vezérigazgató. Ígéretet már az előző kormánytól kaptak a változtatásra, konkrét lépésekről nem tudnak. A társaság jövő januárban indítja beruházását: csaknem tízmilliárdos költséggel szénről gáz- és biomassza-tüzelésre térnek át 2004 közepétől. Ha marad a mostani állapot, akkor forráskivonással büntetnének minket támogatás helyett - mondta Somossy László -, éppen a meghirdetett "ösztönző szerep" fordulna komikusan az ellenkezőjére. A bírság életbe lépése ugyanis azt jelentené, hogy a beruházást nem lennének képesek befejezni. Pécs esetében a progresszív büntetés nagysága elérheti 2004-ig a 2 milliárd forintot is.