Továbbra is Norvégiában legkényelmesebb az élet

Vágólapra másolva!
Norvégia második éve vezeti az ENSZ 173 országot szemléző életminőségi világranglistáját és az Egyesült Államok szintén a második éve változatlanul csak a hatodik. Magyarország jelenlegi 35. helyezésével öt helyet került előre 1990 óta. A lista utolsó húsz helyén szinte kizárólag afrikai állam található - állapítja meg az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) szerdán kiadott 2002-es jelentése.
Vágólapra másolva!

A közép-európai térség államai közül Szlovénia a 29., Csehország a 33. helyezett. Magyarország után a 36. helyen Szlovákia, a 37-iken pedig Lengyelország áll. A régió többi államai közül Horvátország a 48., Románia pedig a 63. helyet foglalja el. Oroszország a 60. helyen áll, Bulgária a 62-iken, Ukrajna pedig a 80-ikon.

A jelentés megállapítja, hogy Kelet-Európában és a szovjet utódállamokban romlott az élet minősége, a térség lakosai szegényebbek és előbb halnak meg ma, mint a hidegháború végén. A világ 60 országában egyébként ma alacsonyabb az egy főre jutó jövedelem, mint 1990 előtt, és 26 országé alacsonyabb, mint 1980-ban.

A jelentés összesített életminőségi indexe számos tényezőt - egyebek között az oktatás színvonalát, a várható átlagos élettartamot, az egy főre jutó jövedelmet, az egészségügyi ellátás színvonalát - veszi figyelembe. A világ 173 országának élén az életminőség szempontjából Norvégia, Svédország és Kanada áll. Őket követi sorrendben Belgium, Ausztrália, az Egyesült Államok, Izland, Hollandia, Japán, Finnország. Norvégia 1990 óta hat helyet ugrott előre, az Egyesült Államok azonban négy, a most kilencedik helyezett Japán pedig öt helyet vesztett.

A sereghajtók a 154. helytől hátrafelé főként afrikai országok. Az utolsó három helyen Burundi, Niger, és Sierra Leone áll. A Szaharától délre fekvő afrikai területeken jelenleg 20 ország szegényebb, mint 1990-ben volt.

Az indexet 1990 óta adja ki az UNDP egy pakisztáni közgazdász ötlete nyomán.

(MTI)

Ajánlat:

UNDP