<P class="MsoNormal">Greenspan szerint kezd magára találni a gazdaság

Vágólapra másolva!
A Fed elnöke, Alan Greenspan a szenátus költségvetési bizottságának csütörtöki meghallgatásán azt mondta, hogy az amerikai gazdaság tavaly "komoly ciklikus kiigazításon esett át", amit súlyosbított a szeptember 11-ei terrormerénylet katasztrófája. Greenspan szerint azonban a legutóbbi jelek azt mutatják, hogy a gazdaságot az utóbbi egy évben bénító erők lassan elenyésznek, és a gazdaság kezd magára találni.
Vágólapra másolva!

Greenspan szerint a gazdaság fellendülésének egyik fő tényezője a raktárkészletek leépítése. A raktárkészletek egyes ágazatokban már olyan mértékben csökkentek, hogy a leépítés mértékét ezekben a szektorokban hamarosan mérsékelni kell, s ez az ipari termelés emelkedéséhez vezet. Ezek az élénkítő tényezők azonban rövid életűek lesznek, ha nem társul hozzájuk a kereslet tartós erősödése. A II. világháború után a legtöbb esetben a fellendülésnek a tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet élénkülése adott lendületet - mondta a Fed elnöke.

Az energiahordozók jelentős árcsökkenése valamelyest növelte az elkölthető jövedelmeket és a költekezést. E folyamat fennmaradásához azonban szükséges az energiaárak további csökkenése - mondta Greenspan.

Az amerikai háztartások költekezését korlátozta a részvényárfolyamok meredek eróziója, amely 2000 márciusa óta ment végbe, jóllehet ennek mennyiségi és időbeli hatása a fogyasztásra egyelőre nem mérhető fel pontosan. Bár a részvényárak az utóbbi időszakban valamelyest emelkedtek, a nettó árfolyamveszteség fogyasztáscsökkentő hatása még nem mutatkozott meg teljes egészében - állítja a Fed-elnök.

A Fed elnöke szerint alapvető a fogyasztás szempontjából a munkaerőpiaci helyzet is. Az elbocsátások üteme a szeptember 11-ei merényletek után felgyorsult, és a munkanélküliség erősen emelkedett (a legutóbbi adatok szerint a 2000 végén mért, 4 százalék alatti arányról a tavalyi év végéig 5,8 százalékra nőtt az állástalanok aránya az Egyesült Államokban). Greenspan szerint azonban mostanában már lassulni látszik az állások számának leépülése. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a munkanélküliségi ráta egy ideig még emelkedhet.

A költségvetési helyzet tavalyi romlása ellenére a büdzsé állapota továbbra is sokkal jobb, mint egy évtizede volt - mondta Greenspan, hozzátéve: 1992-ben a deficit a hazai össztermék értékének 5 százaléka volt, 2000-ben azonban már 2,5 százalékos GDP-arányos többlet keletkezett.

A Reuters által idézett elemzők szerint a Federal Reserve elnökének szavai erősítik annak valószínűségét, hogy a korábbi várakozásokkal ellentétben a Fed kamatügyekben illetékes nyíltpiaci bizottsága (FOMC) jövő heti ülésén nem csökkenti tovább a jegybanki alapkamatot.

(MTI)

Ajánlat: