Idén gyorsuló ütemben nőnek a reálbérek

Vágólapra másolva!
A világgazdaság növekedési ütemének megtorpanása érezhetően hat a magyar gazdaságra - derül ki a Gazdasági Minisztérium pénteki előrejelzések és az egy évvel korábbi, szintén a tárca által készített középtávú gazdaságpolitikai program összehasonlításából. A korábbi előrejelzésekhez képest a tárca szerint alacsonyabb lesz a GDP, az ipari termelés és a kivitel bővülési üteme. Mindennek ellenére - elsősorban a vártnál alacsonyabb infláció miatt - idén 5,5-6,5 százalékkal nőhetnek a reálbérek.
Vágólapra másolva!

A magyar gazdaság a tavalyinál kissé alacsonyabb, 3,5-4 százalékos ütemben bővül az idén - áll a Gazdasági Minisztérium legfrissebb előrejelzésében; a korábbi prognózis még 5-5,5 százalékos idei GDP-növekedéssel számolt.

A tárca - csakúgy, mint a jegybank - éves átlagban 5,3-5,5 százalékos, az év végére pedig nagyjából 4,3 százalékos éves inflációval számol. Korábban még 6-7 százalékos éves átlagos árszínvonal emelkedést valószínűsítettek.

A Munkaügyi Tanácsban kialakult bérmegállapodás alapján a versenyszférában 8-10,5 százalékos fizetésemelésre számít a gazdasági tárca, így az átlagbérek 10-12 százalékkal, a nettó átlagkeresetek pedig 11-13 százalékkal nőhetnek 2002-ben. Korábban a bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 11-12 százalékos emelkedését prognosztizálta a minisztérium. A csökkenő infláció és a személyi jövedelemadó-rendszer kedvező változása jelentős, 5,5-6,5 százalékos reálbér-növekedést jelent a tárca legújabb prognózisa szerint; egy évvel ezelőtt 4-5 százalékos reálbér-emelkedésre számítottak. A növekvő reálbérek miatt a belső fogyasztás is bővül, a minisztérium szerint 4-4,5 százalékkal.

A közlemény szerint a magyar export növekedési üteme idén nem csökken jelentősen, és éves szinten 8-10 százalékkal bővül; korábban még 10-12 százalékos növekedési ütemet feltételezett a tárca. A legfrissebb előrejelzés szerint a külkereskedelmi áruforgalom hiánya 4,5-5 milliárd euró között lesz 2002-ben, ezt mintegy 5 milliárdra becsülték korábban.

A külső konjunktúra hatására ismét nőhet a magyar gazdaság külső források iránti igénye. A belföldi felhasználás gyorsuló, 4-4,5 százalék körüli növekedése mellett a fizetési mérleg hiánya a prognózis szerint a tavalyi mintegy 1 milliárd euró után 2002-ben a 1,5-2 milliárd euró közötti sávban maradhat. Egy éve a programban a belföldi felhasználás 5-5,5 százalékos bővülésével számoltak, míg a folyó fizetési mérleg hiányát 2,6-2,8 milliárd euróra taksálták.

Az államháztartás hiánya 2002-ben a GDP 3,2 százaléka, elsődleges többlete a GDP 0,8 százaléka lesz - áll a közleményben. Egy évvel korábban az államháztartás hiányát a GDP 3,1, a költségvetés elsődleges aktívumát 1 százalékosra tették. Ezzel együtt a költségvetés bruttó adóssága a GDP 50-53 százalékára csökkenne a korábbi és a jelenlegi prognózis szerint is a 2001-re várt 53-55 százalékról.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Gazdasági Minisztérium

Makro
(az Üzleti Negyed rovata)