Keddtől Koszovóban és Montenegróban is euróval fizetnek

Vágólapra másolva!
2002. január 1-jétől nemcsak az euróövezet 12 tagországában, hanem Koszovóban és Montenegróban is az euró lett a hivatalos fizetőeszköz, az év első napján azonban csak kevesen váltották át régi bankjegyeiket újakra. Az euró bevezetésével nő a pénzmosás és a hamis bankjegyek forgaloba kerülésének esélye - vélik a szakértők.
Vágólapra másolva!

Szakértők szerint a gyenge kezdeti érdeklődést nem az új valuta iránti bizalom hiányával, hanem a karácsonyi ünnep hatásaival lehet magyarázni. A lakosság nagy részének véleménye szerint a közös valuta használata javítja az uniós tagsági esélyeket, és az euró növeli a stabilitást egész Jugoszláviában, ahol az elmúlt évtizedben inkább a bankcsődök, és pilótajáték-botrányok jellemezték a pénzügyi életet. Az eurótól a bankélet felpezsdülését és megbízhatóbbá válását is remélik a polgárok - írja a BBC.

Az év első napjáig egyébként a német márka volt a hivatalos fizetőeszköz a két tartományban, ahol a lakosság becslések szerint mintegy 15 milliárd márkát halmozott fel, amelyet a bankok iránti csekély bizalom miatt elsősorban otthon elrejtve őrizgettek. Az emberek félelmei ellenére a szakemberek remélik, hogy ennek az összegnek a nagy része mégis a bankokba kerül, elősegítve a gazdaság fejlődését.

Az euró előnyei mellett jelentős kockázatok és aggodalmak is felmerülnek a bevezetéssel kapcsolatban, amelyeket szakértők megpróbálnak a lehető legkisebbre csökkenteni.

Hivatalos forrásokból származó feltételezések szerint például valós veszélye van annak, hogy a balkáni maffia nagy mennyiségű hamis eurót dob piacra, illetve, hogy az átállás hónapjaiban a különböző bűnszervezetek megkísérlik az illegális pénzek tisztára mosásását.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

EURO
(Az Üzleti Negyed melléklete)