Az ipari termelői árak 5,3 százalékkal nőttek

Vágólapra másolva!
Az ipari termelői árak tavaly január-novemberben 5,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, novemberben az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal csökkentek, a 2000 novemberihez képest pedig nem változtak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn.
Vágólapra másolva!

Novemberben a belföldi értékesítések árszintje 0,6 százalékkal, az exporté pedig 1 százalékkal maradt el az előző havi értéktől. Tavaly az első tíz hónapban az ipari termelői árak 5,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Októberben az árak az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékkal csökkentek, egy év alatt pedig 1,9 százalékkal emelkedtek.

Egy évvel korábban, 2000 novemberében az ipari termelői árak 1,5 százalékkal nőttek az októberihez képest és 13,4 százalékkal haladták meg az 1999 novemberi szintet.

A belföldi értékesítési árak 0,6 százalékos havi csökkenése a 2001. év eddigi legerősebb negatív rátája. A bányászat 0,3 százalékos, illetve a villamos energia, gáz-, gőz és vízellátás 0,1 százalékos mérsékelt árnövekedését, a feldolgozóipari ágazatok 0,8 százalékos áresése a belföldi értékesítésben meghatározó súlyánál fogva ellentétes irányba fordította. Így összességében áresést regisztrálhattak a statisztikusok.

Csökkentek az árak az előző havihoz viszonyítva az élelmiszer-, az ital és dohánygyártásban is 0,2 százalékkal. Mérséklődő árak jellemezték a vegyipari ágazatot is 3,2 százalékkal.

A legjelentősebb áresést a kőolaj-feldolgozásban regisztrált a KSH, 7,6 százalékot. Mérsékelten csökkentek az árak a fafeldolgozásban 0,4 százalékkal és emelkedtek a bőrtermék- és lábbeligyártásban 0,5 százalékkal. A többi feldolgozóipari ágazatot gyakorlatilag változatlan árak mellett kialakuló tartott árszintek jellemezték.

Az ipari termékek forintban kifejezett exportárai 1 százalékkal voltak kisebbek múlt év novemberében, mint egy hónappal korábban. Három ágazatban a bőr, a papír, továbbá a villamosgép- és műszergyártásban nem változtak az árak, míg az összes többi ágazatban csökkenő árszínvonal alakult ki.

A legnagyobb áresés a belföldi értékesítéshez hasonlóan a kőolajfeldolgozás kivitelében volt, 7,2 százalékkal mérséklődtek az árak. Az ipari exportban meghatározó gépipari ágazatokban átlagosan 0,8 százalékkal alacsonyabb forintárak alakultak ki tavaly novemberben az előző hónaphoz képest.

Az élelmiszeripari kivitel értéke 1,2 százalékkal volt alacsonyabb, bár ebben az ágazatban 6-7 százalékos maximális árváltozás is kialakult mind pozitív, mind negatív irányban.

(MTI)