<p style="text-align: left">Befektetési szolgáltatók</p>

Vágólapra másolva!
A befektetési szolgáltatónak tekintendő a befektetési vállalkozás és a befektetési szolgáltatási tevékenységet és kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységet is folytató hitelintézet, ide nem értve az elszámolóházat. Befektetési szolgáltatási tevékenységet - ha törvény eltérően nem rendelkezik - kizárólag a befektetési vállalkozás és hitelintézet (együtt: befektetési szolgáltató) folytathat.
Vágólapra másolva!

Befektetési vállalkozás

Befektetési vállalkozásnak minősül:

  • az értékpapír-bizományos,
  • az értékpapír-kereskedő,
  • azértékpapír-befektetési társaság.

A befektetési szolgáltatási tevékenységek közül a bizományosi tevékenység folytatására valamennyi befektetési vállalkozás köteles.

A befektetési vállalkozás kizárólag névre szóló részvényekkel rendelkező részvénytársaságként vagy fióktelepként, árutőzsdei szolgáltató részvénytársaságként, korlátolt felelősségű társaságként, szövetkezetként, vagy fióktelepként működhet.

A befektetési vállalkozás jegyzett tőkéjének legkisebb összege:

  • értékpapír-bizományos esetében ötvenmillió forint,
  • értékpapír-kereskedő esetében kettőszázmillió forint,
  • befektetési társaság esetében egymilliárd forint.

A befektetési vállalkozás jegyzett tőkéje kizárólag pénzbeli hozzájárulással szolgáltatható. A pénzbeli hozzájárulással esik egy tekintet alá, ha a jegyzett tőkét a befektetési vállalkozás jegyzett tőkén felüli vagyona terhére emelik fel, illetőleg a jegyzett tőke összege egyesülés, beolvadás, összeolvadás során kerül megállapításra. A jegyzett tőkét kizárólag olyan hitelintézetnél lehet befizetni, amely nem vesz részt az alapításban, illetve amelyben az alapítónak nincs tulajdona, illetve amely az alapítóban nem rendelkezik tulajdonnal.

A befektetési vállalkozás - törvényben meghatározott korlátozásokkal - befektetési szolgáltatási, illetve kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységen kívül kizárólag

  • váltóval bizományosi, illetve kereskedelmi tevékenységet,
  • árutőzsdei szolgáltatási tevékenységet,
  • részvénykönyvvezetést,
  • részvényesi meghatalmazotti tevékenységet (nominee),
  • pénzügyi szolgáltatás közvetítését,
  • biztosítási szolgáltatás közvetítését,
  • önkéntes kölcsönös biztosító pénztár részére történő vagyonkezelést, valamint
  • magánnyugdíjpénztár részére történő vagyonkezelést

végezhet. Magánnyugdíjpénztár részére történő vagyonkezelési tevékenységet kizárólag részvénytársasági formában működő befektetési vállalkozás végezhet.

Hitelintézetek

1999. január 1-je óta a bankok a befektetési szolgáltatási és kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységek teljes körét folytathatják. A szövetkezeti hitelintézet ügynöki tevékenységet, értékpapír-letétkezelést és letéti őrzést, valamint befektetési tanácsadást és tőkeszerkezeti tanácsadást végezhet. A szakosított hitelintézet befektetési szolgáltatási tevékenységet a róla szóló külön törvényben meghatározott körben folytathat. Szakosított hitelintézet pl. a Magyar Fejlesztési Bank Rt. és a jelzálog-hitelintézet.

Egyéb szervezetek

Befektetési vállalkozáson kívül más szervezet, illetőleg személy az alábbiakban meghatározott körben folytathat befektetési szolgáltatási, illetőleg kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységet.

Az egyéni vállalkozó (egyéni kereskedő) befektetési szolgáltatási kereskedelmi tevékenységet - kizárólag a tőzsdén - folytathat, ha a szolgáltatás tárgya

  • értékpapír, deviza, index, illetőleg ezek származtatott termékeire vonatkozó határidős ügylet, ideértve az ezekkel egyenértékű készpénz-elszámolású eszközöket,
  • vételi és eladási opció értékpapírra, devizára, indexre és kamatlábra, illetve ezek származtatott termékeire, ideértve az ezekkel egyenértékű készpénz-elszámolású eszközöket.

Amennyiben ügynöki tevékenység végzése során az ügynök az ügyfél pénzét, vagy egyéb eszközét nem kezeli, és a befektetési szolgáltató kockázatára önállóan kötelezettséget nem vállal, akkor a tevékenységet egyéni vállalkozó is folytathatja.

Portfóliókezelést olyan pénzügyi vállalkozás is folytathat, amelynek engedélye van önkéntes kölcsönös biztosítópénztár, illetve magánnyugdíjpénztár részére történő vagyonkezelési tevékenység végzésére.

A ügynöki tevékenységet, valamint a tőkeszerkezeti és befektetés tanácsadási tevékenységet befektetési szolgáltatónak nem minősülő gazdasági társaság vagy szövetkezet is folytathat.