Befektetési szolgáltatások

Vágólapra másolva!
Összeállításunkban ismertetjük a befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos jogi tudnivalókat.
Vágólapra másolva!

Befektetési szolgáltatási tevékenység az alábbi tevékenységek üzletszerű folytatása forintban, illetőleg valutában, devizában egy vagy több befektetési eszközre:

  • bizományosi tevékenység,
  • kereskedelmi tevékenység,
  • egyéni portfóliók egyedi kezelése a befektető által adott megbízás alapján (portfóliókezelés),
  • jegyzési garanciavállalás,
  • ügynöki tevékenység
  • az értékpapír forgalomba hozatalának szervezése és az ehhez kapcsolódó szolgáltatás.

Kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységa következő tevékenységek üzletszerű folytatása:

  • értékpapírok letéti őrzése és az azzal kapcsolatos nyilvántartások vezetése,
  • értékpapír letétkezelés,
  • befektetési hitel nyújtása a befektetőknek,
  • tanácsadás társaságoknak tőkeszerkezettel, üzleti stratégiával összefüggő kérdésekben, és szolgáltatás vállalati fúziók és befolyásszerzés esetében,
  • nyilvános vételi ajánlat útján részvénytársaságokban történő befolyásszerzés szervezése és az ehhez kapcsolódó szolgáltatás,
  • befektetési tanácsadás,
  • ügyfélszámla-vezetés,
  • értékpapírszámlavezetés,
  • értékpapír-kölcsönzés.

Befektetési eszköznek tekintendők az átruházható értékpapírok, pénzpiaci eszközök, értékpapírra, devizára, indexre, illetőleg ezek származtatott termékeire vonatkozó határidős ügyletek (ideértve az ezekkel egyenértékű készpénz-elszámolású eszközöket), határidős kamatlábügyletek, kamat-, deviza- és tőkecsereügyletek, vételi és eladási opciók értékpapírra, devizára, indexre és kamatlábra, illetve ezek származtatott termékeire (ideértve az ezekkel egyenértékű készpénz-elszámolású eszközöket).

Bizományosi tevékenység: megbízás alapján a befektetési szolgáltató saját nevében más személy javára (számlájára) folytatott adásvételi tevékenysége. A bizományos a saját nevében, de az ügyfél javára jogosult adásvételi szerződést kötni.

Kereskedelmi tevékenység: befektetési eszköz saját számlára történő adásvétele, cseréje. A kereskedő a befektetési eszközökre vonatkozó szerződéseket a saját maga nevében és javára köti meg. A befektetési eszközök vétele, eladása, cseréje csak abban az esetben minősül kereskedelmi tevékenységnek, ha ezt bárki számára elérhető szolgáltatásként végzik. (Nem tekinthető kereskedelmi tevékenységnek, ha egy vállalkozás befektetési célzattal értékpapírt vásárol, majd a megvásárolt értékpapírt árfolyamnyereség elérése érdekében később eladja.)

Portfóliókezelés: az a tevékenység, amelynek során a befektető meghatározott eszközei azzal a céllal kerülnek a portfóliókezelési tevékenységet végző szervezet (hitelintézet, befektetési vállalkozás, befektetési alapkezelő) rendelkezése alá, hogy meghatározott feltételek mellett, egyedi módon, a befektető által adott megbízás alapján befektetési eszközökbe fektesse és kezelje a befektető javára azzal, hogy a befektető a megszerzett befektetési eszközökből eredő kockázatot és hozamot, így különösen annak nyereségét és veszteségét, közvetlenül viseli.

Jegyzési garanciavállalás: az értékpapír saját számlára történő lejegyzésére, megvásárlására vonatkozó kötelezettségvállalás, illetve a jegyzés vagy eladás meghiúsulásának elkerülése érdekében szerződésben vállalt mennyiségű értékpapír lejegyzésére, illetőleg megvásárlására vonatkozó kötelezettségvállalás. (A garanciát vállaló megvásárolja az értékpapír-kibocsátótól a teljes kibocsátás összegét, majd ezt követően ő maga értékesíti, vagy az értékpapír-kibocsátás meghiúsulásának elkerülése érdekében arra vállal kötelezettséget, hogy a mások által le nem jegyzett összeget ő maga jegyzi le.)

Ügynöki tevékenység: befektetési eszközre vonatkozó adásvételi és bizományosi szerződések közvetítése a befektetési szolgáltató és az ügyfél között. Az adásvételi szerződés nem az ügynök, hanem a befektetési szolgáltató és az ügyfél között jön létre.

Értékpapír-letétiőrzés: az értékpapír befektetési szolgáltató által megőrzésre történő átvétele, a tulajdonos megbízásából való nyilvántartása és kiadása.

Értékpapír-letétkezelés: értékpapír letéti őrzése, a kamat, az osztalék, a hozam, illetőleg a törlesztés beszedése és egyéb kapcsolódó szolgáltatás nyújtása.

Befektetési hitel nyújtása: az ügyfél értékpapír-vásárlásán keresztül megvalósuló befektetéséhez kölcsön nyújtása, ha a hitelt nyújtó részt vesz az értékpapírügylet lebonyolításában.

Tőkeszerkezeti tanácsadás: tanácsadás vállalkozásoknak a tőkeszerkezettel kapcsolatban, továbbá tanácsadás és szolgáltatás a vállalkozások egyesülésével, szétválásával és a tulajdonosi szerkezet átalakításával kapcsolatban.

Befektetési tanácsadás: befektetési eszközre, a tőkepiacra vonatkozó olyan értékelést is tartalmazó elemzés, javaslat ellenszolgáltatás fejében történő átadása, amelynek célja, hogy ezek ismeretében az ügyfél olyan döntést hozzon, amelynek az alapján a saját vagy más pénzét, egyéb vagyontárgyát részben vagy egészben a tőkepiac hatásaitól teszi függővé, kockáztatja. Nem számít befektetési tanácsadásnak a nyilvánosság számára közölt tény, adat, körülmény, tanulmány, riport, elemzés, hirdetés közzététele.

Ügyfélszámla-vezetés: az ügyfél részére olyan korlátozott rendeltetésű pénzforgalmi számla vezetése, amely kizárólag a befektetési szolgáltatással és az értékpapírban foglalt kötelezettségen alapuló fizetéssel kapcsolatos elszámolás lebonyolítására szolgál. Az ügyfélszámlán tartják nyilván a számlatulajdonost megillető bevételt, és a számláról teljesítik a számlatulajdonost terhelő kifizetést.

Értékpapírszámla-vezetés: a dematerializált értékpapírról és a hozzá kapcsolódó jogokról az értékpapír-tulajdonos javára szerkesztett nyilvántartás vezetése. Az értékpapírszámla értékpapírszámla-szerződéssel jön létre. Értékpapírszámla-szerződéssel a számlavezető kötelezettséget vállal arra, hogy a vele szerződő fél (számlatulajdonos) tulajdonában álló dematerializált értékpapírt a számlavezetőnél megnyitott értékpapírszámlán nyilvántartja és kezeli, a számlatulajdonos szabályszerű rendelkezését teljesíti, valamint értesíti a számlatulajdonost a számlán történt jóváírásról, terhelésről és a számla egyenlegéről.

Értékpapír-kölcsönzés: értékpapír tulajdonjogának olyan átruházása, amelynek keretében a kölcsönbe adó a kölcsönbe vevő részére azzal a kötelezettséggel ruház át értékpapírt, hogy a kölcsönbe vevő köteles azonos darabszámú, azonos névértékű, azonos fajtájú és sorozatú értékpapírt egy, a szerződésben vagy a kölcsönbe adó által meghatározott jövőbeni időpontban visszaadni a kölcsönbe adó, vagy az általa megjelölt harmadik személy részére.