Egy MDF-es képviselő a kormányt megelőzve beterjesztette a Nemzeti Földalapról szóló törvényjavas

Vágólapra másolva!
Bár a kormány őszi jogalkotási programjában szerepel a Nemzeti Földalapról szóló törvényjavaslat elkészítése, Medgyasszay László MDF-es képviselő megelőzte a kabinetet, és a múlt héten beterjesztette saját javaslatát. A Fidesz szerint a földalap kezelését az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-re (ÁPV Rt.) kellene bízni, míg a Független Kisgazdapárt (FKGP) a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium alá rendelné a földalapot. Medgyasszay úgy látja: a földalapot olyan intézménynek kell kezelnie, amely fölött csak az Országgyűlés gyakorol felügyeletet. A képviselő rendkívül komoly jogosítványokkal rendelkező, aktív hivatalt képzel el, javaslatának elfogadására ugyanakkor kicsi az esély.
Vágólapra másolva!

Medgyasszay László MDF-es képviselő - aki korábban együttműködött az FVM-mel a javaslat kidolgozásában - javaslata szerint a Nemzeti Földalap elnöke az Állami Számvevőszék vagy az ORTT elnökéhez lenne hasonló: az Országgyűlés választaná, mandátuma pedig ciklusokon átívelően, hat évre szólna. A képviselő javaslatában ugyanakkor azt a lehetőséget is nyitva hagyja, hogy a Földalap elnökét a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezze ki (mint a Magyar Nemzeti Bank vagy az ÁPV Rt. esetében). Az elnök mellett egy 11 fős Birtokpolitikai Tanács működne, amely a stratégiai irányok kijelölésében lenne az elnök segítségére.

Medgyasszay a Nemzeti Földalapot mint a birtokrendszert és azon keresztül a gazdaság- és részben a társadalompolitikát aktívan formáló intézményt képzeli el. E célból az országban található összes termőföldre elővásárlási jogot garantál a javaslat a Nemzeti Földalap számára. A szervezet a rendelkezésére álló 10 milliárd forintos úgynevezett intervenciós alap felhasználásával vásárolhatna, bérbe vehetne és ki is sajátíthatna termőföldterületeket vagy akár erdőket is. Medgyasszay elképzelése szerint erre azért van szükség, hogy így a Földalap révén az állam lehetőséget kapjon gazdaságos méretű termőfölddarabokból álló birtokrendszer kialakítására.

A javaslat előnyben részesít néhány csoportot, amennyiben 10 százalékos kedvezményt engedélyez nekik a Földalap által később értékesítendő földek vételárából. A javaslat szerint ez megilletné a birtokrendezésben részt vevő tulajdonosokat, a 35 évnél fiatalabb, mezőgazdasági végzettséggel rendelkezőket és a termőföldtulajdonnal vagy haszonélvezeti joggal rendelkező termelőket. Ez az engedmény megilletné a települési önkormányzatokat is.

"Nincs koalíciós ellentét, csupán szakmai nézetbeli különbségek vannak a pártok között. Lelkiismereti kérdés volt, hogy beadjam ezt a javaslatot" - mondta az [origo]-nak Medgyasszay László. "Ha a kormány javaslata is időközben elkészül, a Házszabály értelmében azt fogja először tárgyalni a Parlament, és nem az önálló képviselői indítványomat."

Ebben az esetben azonban az MDF-es képviselő módosító indítvány formájában nyújtaná be saját javaslatát - vagy a teljes szöveget, vagy integrálná saját javaslatát a kormányéba.

Az FVM szerint kezdetben 4 milliárd forintra lenne szüksége a földalapnak munkájához, Medgyasszay szerint azonban 10 milliárd forintnyi intervenciós alapot kellene elkülöníteni, így az összegről is vita várható a Parlamentben. "Az MDF szakértői kollégiumával korábban végigtárgyaltam ezt a kérdést, azt csak remélhetem, hogy a koalíciós partnerek támogatni fognak, ennek érdekében levélben kértem Orbán Viktor miniszterelnököt és Torgyán József földművelési minisztert is, hogy támogassanak" - mondta Medgyasszay.

A Nemzeti Földalap kezelésébe kerülne egyrészt a tartós állami vagyon, másrészt - ahogy az MDF-es képviselő fogalmazott - lenne egy mobil földvagyon is: az alap venne olyan földterületeket, amelyeket később aztán bérbe adna vagy árverésen meghirdetne. A javaslat szerint egyedül a természetvédelmi területek és a nemzeti parkok kezelése nem kerülne a Nemzeti Földalaphoz.

Kapcsándi Dóra