Vágólapra másolva!
Az Ain't It Cool News filmes weboldal megjelentetett két kritikát, két olyan mozirajongó tollából, akik tesztvetítésen látták az idei év egyik legjobban várt alkotását, a Douglas Adams kultkönyvéből készült filmet.
Vágólapra másolva!

Az aintitcool.com egyik lelkes kéme, Xhixen, írásában megnyugtatja a rajongókat, hogy Hollywood rossz szokása ellenére nem sikerült elrontani a Galaxis útikalauz stopposoknak filmváltozatát, noha ő, személy szerint csupán 75 százalékig kapta azt, amire számított. A másik beszámoló szerzője, az önmagát csak J-ként nevező felhasználó már kevésbé derülátó, azonban a sokat látott főszerkesztő véleményét olvasva úgy véljük van még remény rá, hogy a hazánkba júniusban érkező - s az [origo] filmklub műsorán is várható - alkotás beváltja a hozzá fűzött reményeket.

A film hivatalos weboldalára felkerült információ szerint Garth Jennings és Nick Goldsmith rendezők a tesztvetítés óta már hozzá is láttak néhány apróbb változtatás beillesztéséhez, amelyeket a tesztnézők javaslatai alapján eszközölnek a filmen. Februárra lesznek kész a vizuális effektek végső változatai, s ekkor kezdenek hozzá a hangok keveréséhez.

Az alábbiakban pedig a két beszámoló összefoglalója olvasható. Hangsúlyozzuk, hogy a lenti kritikák két ember személyes véleményét tükrözik, s az ő élményeik is csupán a húsz perccel rövidebb teszt-változat alapján születtek, így még számos változás lehetséges, mire a film a mozikba kerül.

Xhixen beszámolója szerint csupán 25 százalékig volt csalódott a filmmel kapcsolatban, ezt pedig pozitív végeredményként értékelte, ugyanis amikor meghallotta, hogy végre nekikezdtek a Galaxis útikalauz megfilmesítésének, aggódni kezdett, hogy megannyi korábbi példához hasonlóan ezt a kultkönyvet is tönkreteszik majd a vásznon. Xhixen szerint már a főcím alatt felhangzó remixelt Eagles dal - amely az Adams által készített rádiójáték alatt is szólt - hallatán megnyugodott, hogy a készítők valóban igyekeztek hűségesek maradni az eredeti műhöz.

A film látványvilága Xhixen véleménye alapján tökéletes, különösen az Aranyszív névre hallgató űrhajó, a Vogonok, a második generációs Föld, illetve a végső választ kiszámító számítógép, valamint maga az útikalauz megjelenése a vásznon. Hiányzik azonban - s ez igen súlyos hibának tűnik látatlanban - a galaxis elnöki tisztjét betöltő Zaphod Beeblebrox egyik feje, s harmadik karja. Emellett a szereplőkből - főként a Ford Prefectet alakító Mos Defből, illetve a Trilliant játszó Zooey Deschanelből - hiányzik az Adams alkotására jellemző száraz, ironikus angol humor. Emellett a film végét kicsit elkapkodottnak találta Xhixen, azonban véleménye szerint a hibák legnagyobb része olyan jellegű, amely belefér egy nagy költségvetéssel forgatott könyvadaptációba.

Forrás: InterCom
Zaphod Beeblebrox, Trillian, Marvin és Ford Prefect

A második beszámoló, J-é, már nem volt ennyire pozitív. Szerinte ugyanis a film egyszerűen nem találja meg a hangját, s a különböző jelenetek és díszletek sincsenek összhangban egymással - hol digitális technikával készült lélegzetelállító grafika, hol retró sci-fi érzés, hol a legrosszabb B-horrorfilmeket megszégyenítő gumimaszkos viccelődés. J szerint a rendezők abba a hibába estek, hogy egyszerre próbáltak megfelelni a hollywoodi sztenderdeknek, ugyanakkor megőrizni Douglas Adams egyedi, sajátos humorát. Ez pedig azt eredményezte, hogy a film egyes részei mintha nem lennének teljesen kompatibilisek egymással. J kifogásolta a díszleteket is, szerinte több helyen fájóan látszik, hogy spórolni akartak a költségvetéssel, s ez alkalmanként bizony a film rovására történt.

Mindkét kritikus pozitívumként említette a bolygóépítő Szlartibartfaszt jelenetét, akit az Igazából szerelem-ből is ismert Bill Nighy kelt életre, illetve Marvint a paranoid androidot, akinek Alan Rickman kölcsönözte a hangját. A Zaphodot megszemélyesítő Sam Rockwell is pozitív kritikákat kapott, azonban Mos Def Ford Prefectje J szerint sem sikerült túlzottan jól, ez pedig nem túl biztató a filmre nézve, ugyanis az útikalauz szerkesztőjeként a földre érkező Ford a könyv egyik legszórakoztatóbb figurája.

Mindezek ellenére reméljük, hogy a végső változat a lehetséges csorbák nagy részét kiköszörüli, s a Xhixen által adományozott 75 százalékos értékelés sem nevezhető rossznak. Önök pedig velünk együtt tudhatják meg, hogy mi a végső válasz a filmmel kapcsolatban az [origo] filmklub júniusi vetítésén.