Halálos fenyegetés a macskagyilkolós film miatt

Vágólapra másolva!
Halálosan megfenyegették a torontói filmfesztivál egyik programigazgatóját - adta hírül a Globe and Mail című kanadai napilap. A fenyegetés oka az volt, hogy a férfi beválogatott a fesztiválprogramba egy állatkínzó videofelvétellel kapcsolatos dokumentumfilmet.
Vágólapra másolva!

Telefonon kapott tegnap halálos fenyegetést a torontói filmfesztivál dokumentumfilmes szekciójának igazgatója. A névtelen fenyegető a Casuistry: The Art of Killing a Cat (Nyomozás: A macskagyilkolás művészete) című dokumentfilm bemutatása ellen tiltakozott, és többek között azzal fenyegetőzött, hogy élve megnyúzza és kikaparja a szemét a férfinak. A film miatt eddig is számtalan felháborodott hangvételű levél érkezett a fesztivál igazgatóságához, követelve, hogy vegyék le az alkotást a műsorról.

A Casuistry: The Art of Killing a Cat Zev Asher montreali rendező másfél órás dokumentumfilmje, amely az utóbbi idők egyik hírhedt állatkínzási ügyét vizsgálja - 2001-ben a torontói Jesse Power és két barátja videóra vették, ahogy meggyilkoltak és elfogyasztottak egy macskát. Power azt állította, hogy a filmet a gyárilag levágott állatok fogyasztása elleni tiltakozásként készítették. A bíróság később mindhármukat bűnösnek találta állatkínzás és kegyetlenkedés vádjával.

A dokumentumfilm, amely egyébként nem tartalmazza a Power-féle videó felvételeit, arra tesz kísérletet, hogy felfedje a kegyetlen mészárlás okát és hátterét. Asher megszólaltatja a macskagyilkosokat, de beszél állatvédőkkel, művészekkel és újságírókkal is. Christie Blatchford, a Globe and Mail című kanadai napilap publicistája például így nyilatkozik: "Sok mindent tudok a művészi szabadságról, és nagyon fontos is a számomra. De azt hiszem, hogy a művészetként eladott macskagyilkolás nem más, mint egy kalap szar."

A torontói filmfesztivál a tiltakozás ellenére sem veszi le a műsorról Asher filmjét. A fesztivál társigazgatója, Noah Cowan megvédte a művet: "A film egy klasszikus oknyomozó alkotás, amely bemutatja a bűntényt és a vele kapcsolatban felmerülő kérdéseket, továbbá megpróbálja megfogalmazni a vita társadalmi jelentőségét." Cowan szerint a probléma, mint a hasonló esetekben mindig, abból adódik, hogy a tiltakozók nem látták a filmet.

Suzanne Lahaie, a Freedom of Animals állatvédő szervezet egyik alapítója sem látta az alkotást, amiben azért nem volt hajlandó nyilatkozni, mert tudomására jutott, hogy producere kapcsolatba hozható Powerékkel. Azt is elmondta, hogy támogatóival mindent megtesznek a ellen, de nincs közük a telefonos fenyegetéshez: "Semmilyen formában nem támogatjuk az erőszakot" - nyilatkozta. Tüntetni fognak viszont mindkét előadás előtt, és szándékukban áll több hírességgel is kapcsolatba lépni, hogy ne jelenjenek meg a fesztiválon.

Piers Handling, a fesztivál egyik igazgatója elárulta, hogy nem ez az első film, amely ilyen jelentős vitát robbant ki a fesztiválon. A '80-as évek közepén például katolikus csoportok tiltakoztak Jean-Luc Godard Üdvözlégy, Mária című filmje ellen, mert azt hallották, hogy abban Szűz Mária hiányos öltözékben szerepel. "Természetesen vannak a programban ellentmondásos filmek, de épp ez a fesztivál egyik szerepe, hogy vitát keltsen, nézeteket ütköztessen." - jegyezte meg Handling.