Férfisejtek vannak a nők egy részének agyában

Vágólapra másolva!
A maga nemében egyedülálló kutatás magyarázatot kínál arra, miként fordulhat elő férfi DNS a nők agyában.
Vágólapra másolva!

Viszonylag gyakori jelenség, hogy a női agyban férfi DNS található. A Fred Hutchinson Rákkutató Központ munkatársainak eredményei szerint ez úgy lehetséges, hogy a nők korábbi fiúmagzatainak néhány sejtje és genetikai anyagának egy része megmarad a nők bizonyos szerveiben, így az agyukban is. Azt egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy milyen szerepet töltenek be a férfisejtek és a férfi DNS az agyban.

A szakemberek régóta tudják már, hogy a gyermek a szó szoros értelemben örökké szerves része lesz édesanyjának: a terhességen átesett nők szervezetében életük végéig megmaradnak magzatuk vagy magzataik bizonyos sejtjei. Ezt a folyamatot mikrokimerizmusnak, pontosabban magzati mikrokimerizmusnak nevezik; fordított esetben (mikor az anya sejtjei vándorolnak a magzatba és beépülnek annak szöveteibe) anyai mikrokimerizmusról van szó.

A PLOS ONE szakfolyóiratban most közzétett tanulmány az első, amely a női agyban található férfisejtekről beszámol. A kutatás keretében 59 elhunyt nő agyából vettek boncoláskor mintát; a nők életkora a halál időpontjában 32 és 101 éves kor között volt. Közel kétharmaduknál (63%) találtak férfisejteket az agyban, mégpedig annak több területén is, és nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy a sejtek egész életükben tartósan jelen voltak a szervezetükben, akár még 94 éves korban is ki tudták azokat mutatni.

A női agyban lévő férfisejtek befolyásolhatnak egyes betegségeket

A vizsgált nők 44 százalékának nem volt semmilyen neurológiai betegsége, míg a többieknél Alzheimer-kórt mutattak ki. A kutatásból az is kiderült, hogy az Alzheimer-kóros betegeknél valamivel ritkábban fordultak elő férfisejtek, különösen a betegség által érintett agyterületeken. A szakemberek kiemelték, hogy mivel viszonylag kis mintaszámú kutatásról van szó, továbbá az elhunyt nők terhességeire vonatkozóan alig álltak adatok rendelkezésükre, korai lenne bármilyen kapcsolatot felállítani az Alzheimer-kór kialakulása és a női agyban előforduló, magzati eredetű férfisejtek előfordulása között.

Szintén elhamarkodott lenne a női agyban lévő férfi mikrokimerizmus és az általános egészségi állapot között összefüggéseket megnevezni, bár a szakemberek abban egyetértettek, hogy a nők agyában található férfisejtek befolyásolhatják egyes autoimmun betegségek vagy daganattípusok kialakulásának kockázatát. Bizonyos betegségeknél, például emlődaganat esetén a magzati eredetű sejteknek védelmező hatást tulajdonítanak, míg például vastagbélráknál ugyanezeknek a sejteknek a jelenléte éppen a kockázat növekedését eredményezi.