Megtalálták az egyik leggyakoribb rákkeltő gén gyenge pontját

Vágólapra másolva!
Sikerült megtalálni az emberi tumorok negyedében szerepet játszó Ras onkogén gyenge pontját. Egy újonnan felfedezett molekuláris kötőhely támadhatóvá teszi gyógyszermolekulák számára a korábban minden szernek ellenálló onkogént - számoltak be amerikai kutatók az Amerikai Sejtbiológiai Társaság 51. éves konferenciáján Denverben.
Vágólapra másolva!

Az onkogének a sejtek osztódását, vándorlását és fejlődését szabályozó gének mutáns változatai. Szabályozó funkciójuk a mutáció miatt elromlik, az addig kordában tartott folyamatok túlpörögnek, és a normálisan működő sejt ráksejtté alakul. A legrégebben ismert humán onkogén, a Ras aktivációja az emberi rossszindulatú daganatok körülbelül 25 százalékában kimutatható, és a betegek számára rossz prognózíst jelent.

A Genentech cég gyógyszerfejlesztő csoportja a Ras onkogén által kódolt fehérjén, a Ras onkoproteinen kerestek gyógyszer-támadáspontot. Joachim Rudolph és kollégái 3300 kis molekulát vizsgáltak nukleáris mágneses rezonancia (NMR) spektroszkópia segítségével, és 25 olyan molekulát találtak, amelyek legalább gyengén kötődtek a Ras onkoproteinhez.

A részletes elemzés azt mutatta, hogy mind a 25 molekula a Ras fehérjének ugyanahhoz a részéhez kötődik, és gátolja az onkoprotein aktiválódását. A kutatók megállapították, hogy a kötőhely nem statikus, hanem képes megnagyobbodni, ha egy kis molekula hozzákötődik.

A kutatók szerint ezek a kis molekulák a régóta keresett Ras-gátló szerek első generációját képviselik, amelyekkel megelőzhető a Ras onkogén "ámokfutása".