Turbótaxi télire - Skoda Octavia Combi 4x4 2.0 PD TDI DPF

Vágólapra másolva!
A hallatlan népszerűségnek örvendő Octavia-család még újabb taggal bővült a sportos RS-ek után, a valamiért csak kombiban kapható összkerekes változat ugyanis már erősebb, részecskeszűrős dízelmotorral is rendelhető. Csakhogy ez a csomag így kétszer drágább, mint amennyiért már elvihető a legnépszerűbb, a "taxis" kivitel.
Vágólapra másolva!

Hogy a XXI. század Skodája messze nem egyenlő a korábbikkal, már mind kívülről kell, hogy fújjuk. A cikkeinkre érkező olvasói leveleknek is csak töredékében fedezhető fel némi ellenérzés, és ez abszolút jó hír a Volkswagen-csoportos "cseheknek". Veszik is autóikat szépen, és nem csak balkánilag. Nemrég érkezett a praktikus Roomster, hamarost itt az új Fabia. Megannyi más koncepciókról is hallani. A Superbet csupán az bántja, aki nem ismeri, az Octavia bezzeg méltán a legnépszerűbb.

Robusztus, nagy, elnyűhetetlen. Kvázi olcsó. Mindezeket már elpuffogtattuk. Azt is, hogy a modellfrissítéssel elegánsabb lett, hátul valamelyest tágasabb, csomagtere meg irdatlan. A WRC ralisikerei is segítettek úgy világszerte (régebben), mint például minálunk (még mostanság is). Budapesten taxisok százai nyüstölnek Octaviát, orrában jobbára az 1,4-es, 16 szelepes, 80 lóerős benzinmotorral. Szeretik, becsülik. Nyilván nem egy erőgép, de a célnak megfelelő - mondják.

A dízelek térnyerésével persze Octaviából is fogy nem kevés olajos. Eddig "csak" 1,9-est kínáltak hozzá 105 lóerővel és 250 Nm-rel, idővel a kétliteres PD TDI-t is megkapta 140 LE-vel és 320 Nm-rel. Sőt, a dízel RS gépházfedele rejtekében már 170 ló izomzata párosul 350 Nm maximális nyomatékkal. Sőt-sőt, a kétliteres FSI benzinmotorhoz és a PD TDI-hez duplakuplungos DSG automata váltó is kérhető, kánaán.

Formailag "természetesen" az ötajtós a bestseller. A kombi, vagy ahogy Skodáék hívják-írják, a Combi mellékszereplő. Az összkerekes pláne. És mivel az Octavia 4x4 csakis Combiként kelleti magát, hatványozottan keveseknek kell. Közben a "városi terepjárók" meg uralkodnak. Azoknak, akik ennyi sok pénzeket képesek kiadni egy kocsiért, bizonyára kevés az Octavia dizájnja, a Skoda márkanév pedig nem elég vonzó.

Na ja. Vicces vagy sem, de több új, középkategóriás modell bevezetésekor az egyik, ha nem a legdurvább riválisként az egyébként csak alsóközepes Octaviát emlegetik. Persze, hisz' alapváltozata már 4 millió forintért elvihető, és egy ekkora személygépjárműnél nagyobb, jobb nem feltétlen kell a józan felhasználónak. De tovább: egy 115 lovas 1.6 FSI 5,2 millióért még mindig remek választás. És ugyanennyiből megvan az 1,9-es dízel is, kaja-pia. (És elnézést, de Tourként még az előző generációs Octavia is várja kedves tulajdonosait 3,6 milliótól.)

Le a földre: tesztalanyunk árcéduláján már egy jóval vaskosabb, 7,8 milliós összeggel szembesülünk. Ez már több mint sok pénz, nézzük hát, mivel kényeztet minket a kocsi. A legdrágább Octavia. Bizony, mert mindkét RS olcsóbb.



még több kép a galériában

Motorikusan tehát + 35 LE és 70 Nm a korábban általunk is próbált 1,9-eshez képest. Ez is, az is közvetlen befecskendezéses, változó geometeriájú turbófeltöltős. Az nem ment rosszul és alig fogyasztott, ez már elég derekasan halad, míg étvágya sem nőtt jelentősen. Az erőátvitelről abban is, ebben is hatsebességes manuális váltó gondoskodik. Az árkülönbség közel egymillió forint.

Szóval, elvileg semmi szükség erre a kétliteresre. Hogy ennek árában benne foglaltatik a részecskeszűrő? Egy piros pont, pardon, zöld. Hogy a végsebesség karcolja a 200-at, a gyorsulás meg 10 mp alatti? Tök jó. Főleg előbbi édesmindegy. (Már csak a teljesség kedvéért: DSG-vel a gyárilag megadott végsebesség 208 km/h, a százas sprinthez csak 9,7 mp kell, az átlagfogyasztás két tizeddel kevesebb).

Lényeg hát, hogy autópályán egy nyugodt, biztonságos 130-140 könnyedén, halkan, takarékosan és tartalékosan kivitelezhető, és városban, szaladgálósan, dugókban araszolgatva, bosszankodva sem szökik az egekbe a fogyasztás. Tesztátlagunkat akárhogy próbáltuk, nem "sikerült" 7 liter fölé betyárkodni. Zseniális, ha azt is hozzávesszük, hogy hidegben, terepen is, téligumisan vallattuk az összkerekes Octaviát.



galéria

Amelynek helykínálatával, csomagterének félelmetes méretével naná, hogy ezúttal is maximálisan elégedettek voltunk (csak ismételhetjük, de nem árt tudni, hogy a 4x4 nem vesz el az 580 literből). A felhasznált anyagok, az összeszerelés minősége, az ergonómia is példás. Négy irányban állítható a kormány, a jó formájú és keménységű, némi oldaltartást is adó ülés olyan mélyre engedhető, hogy egy kétméteres delikvens is vidáman megtalálja a számára ideális vezetési pozíciót.

A felszereltségről: széria az ESP a többi, szokásos biztonsági elektronikával együtt, a klíma automata, a CD-s hifi négyhangszórós. Van oldallégzsákunk is meg fedélzeti számítógépünk, elöl elektromos ablakunk, a tükrök is motorosan állíthatóak és még fűthetőek is. Odakünt ködlámpa, tetősín, alufelni gazdagítja a képet (a tesztautó kerekeire - helyesen téliesítve - 195/65-ös acélkereket és dísztárcsát szereltek). Ha a nem éppen feltűnésmentes, egyedi matricázásától eltekintünk, az összkerék-meghajtásról csak a típusjelzés árulkodik hátul (a TDI piros I-je meg a kétliteres lökettérfogatról).



galéria

Persze van még valami: avatott szemek kiszúrhatják, hogy emelt a hasmagasság, 2,5 centivel. Ha meg alámásznánk és -néznénk: az Octavia 4x4 holmi alváz- és motorvédelemmel is büszkélkedhet - valóban letérhetünk vele az aszfaltról. De még mennyire!

Mert Skodánk baromi jól elboldogul terepen (az emelt hasmagasság amúgy parkolásnál, a szörnyűséges magyar, betonféle utakon sem hátrány), az ESP akkor avatkozik be, ha kell, s bár komoly terepszögekkel nem dicsekedhet, kábé minden helyen és helyzetben brillírozik. A Haldex-kuplungos összkerékhajtásról itt bővebben is olvashat - lényeg, hogy hátra csak akkor megyen nyomaték, ha muszáj, de késedelem nélkül és hatásosan. Nem zabálja fölöslegesen az üzemanyagot, nem csorbítja a menettulajdonságokat, épp ellenkezőleg.

Skoda Octavia Combi 4x4 2.0 PD TDI DPF - alapadatok

motor: S4/16 turbódízel, 1968 ccm
max. teljesítmény: 103 kW/140 LE (4000/min)
max. nyomaték: 320 Nm (1750-2500/min)
hajtás, erőátvitel: összkerékhajtás, 6 fokozatú manuális váltó
futómű: elöl McPherson, hátul többlengőkaros felfüggesztés
kormány: fogasléces, elektromechanikus szervorásegítés
fék: elöl belső hűtésű tárcsa, hátul tárcsa
gyorsulás (0-100 km/h): 9,9 mp
végsebesség: 199 km/h
gyári átlagfogyasztás: 6,2 l/100 km
CO2-kibocsátás: 167 g/km
h/sz/m/tt: 4572/1769/1495/2578 mm
saját tömeg: 1470 kg
csomagtartó: 580-1620 l
üzemanyagtartály: 60 l
gumiméret: 205/60 R15
alapár: 7 816 000 Ft
importőr: Porsche Hungaria Kft.

Örömtelit autózhatunk az Octavia 4x4-gyel olyankor is, amikor mások zsörtölődve otthon kell, hogy hagyják a kocsit, vagy rosszabbik esetben beragadtak, elakadtak - a hó vagy a sár vendészeretetét "élvezve". Rendben, messze nem egy Impreza vagy Lancer Evo, de erő van, négy hajtott kerék szintúgy - ideális turbótaxi télire, városba, hegyekbe, akárhová. És/vagy biztonságos, tágas családi autó visszafogott dizájnnal, de annál több, láthatatlanul, megfoghatatlanul is boldog perccel.



galéria

A váltót, a kormányzást, a féket sincs miért bántani, rekeszből, pohártartóból, zsebből annyi van, mint égen a csillag. Kár, hogy a kilátás hátra-oldalra korlátozott, nehézkes, azért is dumálhat a varjú, hogy a tolatóradarért külön kell fizetni. Az ülésfűtésért, a bőrkormányért is. Ezek pedig nagyon jó dolgok. Na mindegy, aki mégis hajlik arra, hogy leszurkolja a tetemes 4x4-felárat, annak ez már bagatell.

ki