Formatervezés és bérmunka - Porsche másként

Vágólapra másolva!
A többség a Porsche egyetlen profilját ismeri: a sportautó-készítést. A jól csengő név alatt azonban több más tevékenység is folyik a háttérben, így a gyár pédául különféle fejlesztési munkákat is végez (nem csak autógyáraknak), a Porsche Design pedig formaterezésben utazik.
Vágólapra másolva!

Kicsi a bors, de erős, tartja a mondás, amelyet az 1972-ben létrehozott Porsche Design igazol is: tizenkét munkatárssal ér el magas profitot. A Ferdinand Porsche által alapított és ma is vezetett csapat főként ipari formaterezéssel foglalkozik, amihez hozzátartozik az épülettervezés, kiállítási bemutatók, termékanimációk és grafikai munkák készítése is.

Könnyen felismerhetőek saját néven forgalmazott tárgyaik, a luxust egyszerű kivitelben, használhatósággal párosítva jelenítik meg. A Porsche Designnal, mint márkával az elit üzletekben lehet találkozni, bőrből készült táskakollekciójuk mellett sportos karórákból és szemüvegekből is készítettek jó néhány darabot. Ezen kívül a pipázáshoz, szivarozáshoz és golfozáshoz kínálnak szép holmikat, bicskájuk formatervezési díjat is nyert. Saját néven fut még egy cipőkollekció és egy néhány darabos, elegáns tollkészlet. A színvonalról és professzionalizmusról annyit, hogy az ötven, teljes méretű Corona szivar tárolására alkalmas dobozba két páratartalom mérő is bekerült.

A mindennapi életben is könnyen összefuthatunk a Porsche Design munkáival, jó néhány Samsung termék, elsősorban síkképcsöves monitorok tervei készültek az ausztriai Zell Am See-ben. A Fuji fotós részlege, a Siemens és a Bosch háztartásigép-osztálya is dolgoztatott az osztrákokkal, de vállalnak autós bérmunkát is. Igaz, ezt a tevékenységét kevésbé népszerűsíti a Porsche, holott az ebből befolyó összegek magasak, pár éve az autógyár bevételeinek tíz százalék fölötti része származott a bértervezésből, szakértői munkákból.









BA