Grönholm a bajnokok bajnoka

Sokadszorra indult, először nyert a finn Marcus Grönholm a "szezonzáró" bajnokok tornáján, ahol különböző autós-motoros szakágakból érkezett pilóták mérik össze erejüket eltérő versenygépekkel. A Kanári-szigeteken Grönholmot az év legjobb ralisának is megválasztották, a francia Loeb lett 2002 felfedezettje.
EPA
Grönholm: Na ezt is én nyertem
Fotó: EPA

A Kanári-szigeteken november 29. és december 1. között megrendezett versenye(ke)n akadt mindenhonnan egy-két képviselő, a bajnokok - egyéni - tornája mellett volt még nemzetek viadala is. A királykategória Forma-1 aktív, illetve hát leendő pilótái közül a német Heidfeld és a brazil Pizzonia vett részt.

A színes eseményt 15. alkalommal hozták össze, 1992 óta mindig a Las Palmas környéki, 2,6 km hosszú, inkább murvás mint aszfaltos pályán (65-35%). S hogy milyen gépekkel? Audi S1-től Buggyn keresztül Peugeot 206 WRC, közte Evo 6-os, N-es Mitsubishi meg Seat Cordoba WRC - közös bennük a négy kerék.

Az autókat és a terepet persze nagyjából a ralisoknak találták ki, nem véletlen, hogy nagyjából a WRC menőinek jutalomjátéka ez. Olyan nagyágyúk arattak itt sikereket, mint a spanyol Carlos Sainz, a skót Colin McRae, a finn Tommi Mäkinen és Juha Kankkunen, a francia Didier Auriol vagy a svéd Stig Blomqvist - utóbbi amúgy "legendaként" ezúttal is megmutatta magát.

Új F1-es pontszámítás a raliban is/sport/automotor/20021201ujf1es.htmlWRChttp://forum.origo.hu/forum/forumServlet?act=show&fid=30278A 2002-es ralivébé végeredménye/sport/automotor/20021117a2002es.html

A negyedszer kiírt nemzetek tornáját az amerikaiak nyerték a döntőben az olaszokat verve. A bajnokokét meg a raliban kétszeres világbajnok Marcus Grönholm. A nyurga finn az N-es Mitsubishit nem nagyon szerette, a fináléban viszont csak Seattal és Peugeot-val kellett menni (utóbbi majdnem olyan volt, mint az övé, csak ezt a Grifone készítette elő).

A bajnokok tornáján ötödször próbálkozó Grönholm a döntőben a francia Sebastien Loeböt verte nagy csatában, hogy aztán azért mindkettejük kapjon elismerést: Grönholm lett az év ralisa, az amúgy citroenes Loeb meg a nagy felfedezett, a szenzáció. Grönholm kicsit odébb, Londonban is "söpört", természetesen ott is őt választották a legjobbnak, meg hát csapatát, a zsinórban három vébét nyerő Peugot-istállót.