Dakar-rali, Szalay Express

Alig egy hét, s útjára indul a 24. Dakar-rali mezőnye, közel tízezer kilométeres útra, ismét magyarokkal. És a tavalyi győztes Jutta Kleinschmidttel, a botrányhős Schlesserrel, no meg Maszuokával vagy Peterhansellel, ami az autósokat illeti, de ott lesz a címvédő Meoni és Sainct is - a motorosoknál szintén újra összecsapnak a nagyok.

A verseny december 28-án az észak-franciaországi Arrasból rajtol és 9436 km megtétele után (ebből 3979 a gyorsasági szakaszok össztávja) január 13-án ér véget Dakarban. Ott lesz Szalay Balázs is, aki két korábbi sikertelen kísérlete után a tavalyelőtti ralin a 39. helyen ért célba, az itinert ezúttal Palik László diktálja. A magyar csapatot öt szerelő és egy kamion kíséri el, ez utóbbi a viadalon is részt vesz.

A Dakar-rali öt országot (Franciaország, Spanyolország, Marokkó, Mauritánia, Szenegál) érint, 14 szakaszból áll, ebből kettő "maratoni", egészen pontosan 434 az indulók száma, 80% amatőr, 30% "elsődakaros", 34 nemzet, a legtöbben franciák, hat a hölgy. Az összdíjazás több mint ötvenmillió forintnak megfelelő euró, az amatőröket külön jutalmazzák, amúgy minden egyes nap.

A rali tavalyi győztese, Jutta Kleinschmidt (Mitsubishi) duplázna: "Mauritániában, a hosszú szakaszokon dőlhet el a verseny, nagyon izgalmas lesz. Újra nyerni szeretnék."

Az egy évvel ezelőtt botrányosan viselkedő, korábban kétszer győztes Jean-Louis Schlesser (Renault) célja "csak" a dobogó: "Az elmúlt tíz év legnagyobb kihívása dízelmotoros géppel versenyben lenni a végső sikerért. Gyengébb az autóm, de könnyebb. A Renault mérnökei fantasztikus munkát végeztek, jó lenne dobogón végezni."

Stéphane Peterhansel (Nissan, hatszoros győztes motorral): "Az új pick-up 190 km/órás sebességre képes, teszteltük Dél-Afrikában, éremért megyünk."

Richard Sainct (kétszeres győztes, KTM): "A motor tökéletes, harmadik trófeámért hajtok."