Igába hajlított test

Vágólapra másolva!
Egy ősi hindu monda szerint,  Síva, a teremtés istene, keresve azokat a mozdulatokat, amelyek az ember számára kényelmesek és hasznosak is lehetenek, kitalált egy gyakorlatsort. A nyolc és félmillió kipróbált póz közül csupán 84 ezer találtatott alkalmasnak a mi egyszerű létformánk számára. Így született meg a jóga.
Vágólapra másolva!

Az, hogy a jóga egy légzőgyakorlatokkal kombinált speciális gimnasztika, durva lebutítása, már-már semmibevétele a jóga lényegének, hiszen egy többezer éves, testet, lelket, szellemet egyaránt megmozgató gyakorlat-gyűjteményről van szó.

"A jóga gyakorlatait sokan elsősorban egészségmegőrző tornaként gyakorolják, ez azonban olyan, mintha egy drága autót bőröndök tárolására használnánk - vagyis nem arra, amire valójában való: az utazásra - modja Németh Gergő jóga-oktató. "Természetesen lehet a jógát csupán testedzésre használni, hiszen, ha rendszeresen műveljük, idővel talán megnyitja a tudatot a szellemi történések felismerésére is. A jóga alapvető tanítása, hogy a testi gyakorlás nem választható el a szellemi törekvésektől, ahogy az anyag sem választható el a szellemi szféráktól."

A jóga gyakorlása sokféle hatást fejt ki a testre és a tudatra egyaránt. Fizikai szinten a mai korra jellemző számos betegség negatív hatásait enyhíti. Így sikerrel alkalmazható magas vérnyomás, cukorbetegség, asztma és más légzőrendszeri problémák, alvászavar, emésztőrendszeri rendellenességek, hát- és gerinc problémák, valamint depresszió és migrén esetén.

Magasabb szinten a jóga önmagunk felfedezésének az útja, ami a fizikai test megismerésével kezdődik: felfedezzük testünket, megismerjük fizikai határainkat és képességeinket, gondolatainkat, vágyainkat, félelmeinket, vagyis a személyiség mentális és a lelki területeit. Megismerjük gyengéinket, erősségeinket eközben az önmagunkról alkotott kép folyamatos változáson megy keresztül.

A jóga-oktató szerint, a jógában semmi misztikus sincsen: praktikus, következetes mozdulatok összessége, amely azonban eddig ismert tudatunkon túlmutató mélységeket tár fel az arra nyitottak számára.

Stresszkezelés, mellékhatások nélkül

A jógának az évszázadok során számos iskolája alakult ki - a nyugati kulturában leginkább a hatha-jóga vált ismertté - amely a fizikai gyakorlatokat, pózokat, (az úgynevezett ászanákat) és légzőgyakorlatokat (pránajámát) is tartalmaz - nem véletlenül.

"A modern ember számára - a nyugtatók, altatók, fájdalomcsillapítók és egyéb stimulálószerek, például az alkohol helyett - a hatha jóga jelentheti az egyik legjobb megoldást arra az egyre súlyosbodó probléma-együttesre, amely a mozgáshiányból, az egészségtelen életmódból, és az erős mindennapos stresszből adódik - mondja a szakember. "Manapság egyre többen küszködnek folyamatosan kisebb-nagyobb szervi betegségekkel, identitás zavarral, érzelmi problémákkal. A jóga, megtanít bennünket arra, hogyan tudjuk uralmunk alá vonni a stresszt - nemcsak fizikai, hanem szellemi és lelki síkon egyaránt."