Variációk mézre

Vágólapra másolva!
Mindenki tudja a mézről, hogy jó a teába cukor helyett, számtalan sütemény készíthető belőle és nagyon egészséges. Ám, hogy szárnyasokhoz, halhoz és salátákhoz is kiválóan passzol, azt csak kevesen. Szakácsunk, Kaldeneker György variációi következnek, egy csupor mézre.
Vágólapra másolva!

A méz az emberiség egyik legősibb tápláléka: a méz-fogyasztás szokása pedig egyidős az emberi fajjal. Nemcsak ételként, gyógyszerként is a mindennapok része volt: némi porított ginsenggel összekeverve, a hosszú élet elixírjeként rendszeresen fogyasztották. Egyfajta mumifikáló-szerként is használták: halottakat balzsamoztak be vele, mert a test, a cukros szirupban, még sokáig megőrizte eredeti szépségét. Mivel a méz a bőséget és a jólétet is jelképezte egyben, ezért a jövőbeni szépség és gazdagság reményében, bekenték vele az újszülöttek száját.
A méhviaszból gyertyákat, viasztáblákat és fáklyákat készítettek, és ezt használták nyílászárók szigetelésre is.

Ahány virág, annyiféle méz

Milyen virágok nektárjából készülhet méz? Elsősorban azokéból, amelyek egy időben, nagy mennyiségben virágoznak. A belőlük gyűjtött nektár meghatározza a méz jellegzetes ízét. Legkedveltebb a hazai akácméz, gyógyító hatású a hársfa méze, sütésre-főzésre a vegyes virágmézet ajánlják.

Napraforgó és repcemézből készülhet a mézeskalács, selyemfű, gyümölcsvirág, gesztenye, levendula, őszirózsaméz kellemes ízét pedig a szakértők szerint könnyű megkedvelni. Erdei gyümölcsök levelein található édes nektárból begyűjtött méz pollentartalma csekély, ezért az édesharmatmézt a pollenallergiások is fogyaszthatják. Mediterrán vidékeken készül a narancsvirág, édeskömény, eukaliptusz és a kakukkfűvirág méze.

Méz és egészség

A méz körülbelül négyötöd rész cukorból (glukóz, fruktóz) és egyötöd rész vízből áll. A benne található egyszerű szénhidrátokat a szervezet könnyen felhasználja, azonnal felszívódnak.
A méz táplálja a szívet, növeli az izmok teherbíró képességét, kiváló erősítőszere a sportolóknak, az idős embereknek, a fáradt szervezetnek. Gyomorbántalmakra is javasolják. Jó hatással van a gyerekek fejlődésére, ajánlják a szoptató anyukáknak is. Nyugtatóan hat az egész testre.
Bár a méz nem éppen diabetikus étel - egy kilogramm méz 1385 kj energiát tartalmaz - , de édes és telítő íze miatt, egyébként is csak keveset tudunk belőle egyszerre elfogyasztani.
A szakemberek szerint érdemes a cukrot mézzel helyettesíteni, mert ez utóbbi természetes anyag, némi vitamint és szerves savakat is tartalmaz.
A mézet kozmetikai termékek, pakolások készítéséhez is használják. Hígítással és erjesztéssel bor, sör és ecet is készíthető belőle.