Piac a datolyapálmák árnyékában

Vágólapra másolva!
Aromás fűszerek, mézédes füge, hűsítő menta, olajbogyó, a tenger gyümölcsei és kuszkusz. Szakácsunk, Kaldeneker György tunéziai piacon járt, bevásárolt  és kóstolt.
Vágólapra másolva!

Amikor külföldi országba érkezem, szinte az első dolog, amit felfedezek, a piac: kíváncsi vagyok, mit és hol vásárolnak az ott élő emberek. Sousse város a nyaralók kedvence, központi helyen, a kalózkikötő mellett található a piac és bazár, azaz a Medina (arabul: település), ahogyan a helyi lakosok nevezik. Kívülről olyan, akár egy erődítmény, nagy, vaskos falak veszik körül. Kacskaringós utcái és a történelmi hangulat első pillantásra lenyűgöz mindenkit. A Medina világ egyik legnagyobb, ma is élő középkori negyede, és 1988 óta a világörökség része.

A bejárat előtt fiatal férfiak árulják jázminból kötött kis bokrétáikat. A jázmin az arab hagyomány szerint a kedvesség virága, illatát a szerelmes éjszakák illatához hasonlítják, amit ha nőnek ajándékoznak, egyértelmű elismerést jelent.

Ahogy belépünk a piac területére, máris a pékségekkel találjuk szembe magunkat. A tunéziai ember számára a kenyér az elsődleges táplálék. A legkülönbözőbb formákban és fajtákban kapható, minden régió büszke a saját kenyerére. A frissen sütött kenyér egész nap kapható, és egy igazi családi ebéd nem teljes nélküle. A piac kínálatában látható a gyarmatosítok által hátrahagyott baguette népszerűsége: mindenki bevásárlószatyrában felfedezhetjük. Igaz, van olyan pék, aki fűszermagokkal szórja meg a sütőforma alját, és utána teszi bele a megkelt kenyértésztát, így a megsült kenyér átveszi a római kömény, az ánizs és a fekete szezámmag illatozó aromáját.


A csapati normál és teljes kiőrlésű lisztből egyaránt készülhet, vaslapon sütik laposra, utána megtöltik tonhallal vagy omlettel, jól megkenik a méregerős harissával (hagyományos tunéziai mártás olívaolajból, chilipaprikából, köményből és fokhagymából), és még egyszer jól átmelegítik. A föld alá vájt házakban élő berber őslakos népek kenyere a tabona, sűrű, kövek között házilag durvára darált lisztből készítik, majd földbe ásott kemence belső falán sütik meg. Esküvői ajándékba makródot adnak, pisztáciával, datolyával, mogyoróval megtöltött aprósüteményt, amit mézes cukorsziruppal itatnak át, és szép dobozokba csomagolva viszik a násznépnek.

Forrás: Kaldeneker György receptjei


Beljebb haladva mindenkit magával ragad az igazi piaci hangulat. Kofák, akik itt kizárólag férfiak lehetnek, hangos kiabálással próbálják eladni portékáikat. Itt az alkudozás kötelező. Ha ügyesek vagyunk, a kikiáltási ár akár tíz-húsz százalékáért elvihetjük, amit kiszemeltünk magunknak. Az egyik árus boltja előtt halomba ömlesztett, régi használati tárgyak. Rézből készített teás- és kávéskancsók, tányérok, tálak, mécsesek. Ütöttek-kopottak, az idő nagyon eljárt felettük, de mintha mindegyiknek meglenne a maga kis története: az embernek olyan érzése támad, mintha Aladdin mesevilágába csöppent volna.