Miről árulkodnak a szavak?

Vágólapra másolva!
A grafológusok - akiknek az írásban semmilyen részlet nem kerülheti el a figyelmét - a szöveg egyik legfontosabb vizsgálódási pontjának a szótávolságot tartják. Írj öt sort, és elemezz magadnak!
Vágólapra másolva!

Az íráselemzés egyik legfontosabb vizsgálódási pontja a szótávolság. A szavak között (általában) mindenki tart bizonyos távolságot, de korántsem mindegy, hogy mennyit.

Iskolás korunkban megtanuljuk, hogy a szavak között 1-2 betűnek megfelelő helyet hagyjunk. (Szakmai nyelven azt mondhatjuk, hogy a normál szótávolság az adott írásban előforduló betűk szélességének másfélszerese.) Az egyéni írásban természetesen ehhez képest szélsőséges méretek is előfordulhatnak.

A szótávolságot (vagyis a szavak közötti távolságot) szigorú szabály szerint mindig a középzónás részek között kell mérni.

Nem tudjuk azonban elvégezni a mérést azokon a helyeken, ahol a szavak közé valamilyen írásjegy, pl. vessző, pont, idézőjel, stb. került. Ezek ugyanis módosítják a kihagyott hely nagyságát.

Álljanak itt összefoglalásul a szótávolság esetében felmerülő legfontosabb értelmezési lehetőségek:

Normál szótávolság:

analizáló és szintetizáló gondolkodás egyforma súlya, társas közeledés és önállóságigény együttes jelenléte.

Nagy szótávolság:

szintetizáló gondolkodás, szellemi önállóság, lényeglátás, kritikai érzék, objektivitás az ítéletalkotásban, önállóság a tevékenységekben.

Kicsi szótávolság:

analizáló gondolkodás, társaságkedvelés, biztonságkeresés, közös munkavégzés igénye, esetleg irányíthatóság.



Nemes Antónia
Grafológiai Intézet