Vágólapra másolva!
Manapság már nem számít különlegesnek, ha azt halljuk, hogy barátaink, rokonaink és üzletfeleink külföldön dolgoznak, vagy netán épp ezt tervezik. A kérdés inkább az, hogy miért mennek a fiatalok más országba szerencsét próbálni.
Vágólapra másolva!

Van, aki világot akar látni, új barátokat megismerni, van, aki nyelvet szeretne tanulni. Olyan is akad, aki a karrierépítés szempontjából vagy a sok pénz reményében választja ezt az utat. Vannak, akik a nagy szerelem miatt indulnak neki az ismeretlennek, és akadnak, akik épp a szerelmi bánatukat próbálják így orvosolni. De az is lehet, hogy valaki egyszerűen besokall és az "új életet akarok kezdeni" közhelyhez ez tényleg a legkézenfekvőbb megoldásnak mutatkozik.

Ahhoz azonban, hogy egy idegen országban dolgozni tudjunk, végig kell járni a bürökrácia - ebben az esetben talán nem olyan veszélyes - útvesztőit. Hogy a munkavállaláshoz pontosan mire van szükség, nehéz általánosságban meghatározni, hiszen minden ország - akár az EU tagja, akár nem - más követelményeket állít az ott dolgozni kívánókkal szemben. Ezért a legjobb, ha az illetékes ország követségén érdeklődünk a szabályokról.

Adó, vízum, tb és egyéb finomságok

Ha valaki törvényesen kíván dolgozni külföldön, akkor általában szükség van a kiválasztott országban kapott munkavállalási engedélyre. Ehhez még itthon be kell szerezni egy úgynevezett munkavállalói vízumot, mert számos ország esetében nincs arra mód, hogy a kiutazás után jussunk hozzá a megfelelő papírokhoz. Az utazás előtt feltétlenül nézzünk utána, hogy a kinti fizetésünk után hogyan kell adózni. Kell-e és ha igen, hogyan tb-járulékot fizetni, miféle szociális biztonságról szóló egyezmény van a két ország között. Ha a kiválasztott országban nem lesz társadalombiztosításunk, még a kiutazás előtt érdemes biztosítást kötni. Nincs szükség tartózkodási engedélyre, ha a munkánk szezonális jellegű, vagy ha rendszeresen - legalább hetente - hazatérünk.

Ha sikerült az összes hivatalos papírt elintézni, már csak az útlevelünkre van szükség. A munkavállalási engedélyt már a kiszemelt országban kell kérni. Számos esetben előfordul, hogy a munkáltató elkéri az útlevelünket, mondván: meg szeretne óvni minket a sok ügyintézéstől. Jobban tesszük, ha ezeket az engedélyekkel és bejelentkezésekkel járó procedúrát a munkáltatóval együtt mi is vállaljuk, és így az útlevelünk is garantáltan megmarad. Legjobb, ha minden már beszerzett iratról van egy fénymásolatunk.
A legtöbb EU-országban tanulás mellett is lehet részmunkaidős vagy idényjellegű munkát vállalni. Ennek részleteiről szintén a követségeken lehet érdeklődni.

A legnépszerűbb munka

Ha ő maga nem is, de mindenkinek van legalább öt ismerőse, aki volt már külföldön bébiszitter. Ez ugyanis az egyik legnépszerűbb munka. Általában ez is munkavállalási engedélyhez kötött, még akkor is, ha a fogadó család csak szállást és ellátást ad. Az ilyen munkára legjobb közvetítő irodán keresztül jelentkezni. Érdemes utánanézni, hogy az irodának van-e engedélye, és be tudja-e szerezni a megfelelő papírokat.