Hasznos kortyok

Vágólapra másolva!
Egészségünk és szépségünk érdekében is fontos, hogy sokat igyunk a nyári kánikulában, viszont érdemes néhány dologgal tisztában lenni - már ami az ásványvizeket illeti. Tévhitek és a szakemberek véleménye.
Vágólapra másolva!

Iskolás korunkban, egy kimerítő testnevelésóra után sorban álltunk az öltöző két mosdókagylója előtt, és vártuk, hogy az előttünk lévő végezzen már és ihassunk egy kis vizet, de azonnal.

Ma már a legegyszerűbb konditermi gépen is megtalálható a palacktartó, ahova kulcsunkat, valamint az ásványvizes üvegünket is bekészíthetjük magunknak. Azt nagyjából tudjuk, hogy sport, fizikai terhelés közben szervezetünk körülbelül kétszer annyi folyadékot veszít, mint normál esetben, és ezt bizony pótolni kell - csakúgy, mint a nyári melegben. A szakemberek véleménye viszont megoszlik abban a tekintetben, hogy mit és hogyan fogyasszunk.

Ma már közhelyszámba megy, hogy mennyire fontos eleget inni a nap folyamán, hiszen ezzel nem csak egészségesebbek lehetünk, de a szépségünknek is jót tesz a folyadék. Az elegendő mennyiségű napi folyadék segíti a koncentrációt, biztosítja a különböző szervek optimális működését, és méregtelenít is, így jót tesz a bőrünknek.

Három litert minimum!

Fehér Tibor, az Ásványvíz Szövetség és Termékcsalád elnöke elmondta, hogy egy átlagos mozgást végző felnőtt ember napi folyadékigénye másfél-két liter, ami a nyári hőség, illetve a fizikai munka hatására akár a duplájára is növekedhet. Szerinte a legjobb, ha ezt a folyadékmennyiséget vízzel visszük be. "Természetesen az ivóvíz is megfelel a célra, az ásványvíz viszont hamarabb pótolja a hiányzó ásványi anyagokat, ezért effektívebb, ami különösen a sportolóknak hasznos" - mondta.

Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke nem ilyen szigorú, szerinte a napi, átlagos két liter folyadék bevitelénél ugyan fontos a víz - ami szerinte is lehet akár ivóvíz, akár ásványvíz, de emellett fogyaszthatunk gyümölcsleveket is, lehetőleg olyanokat, amelyekben minél magasabb a gyümölcstartalom. Sőt: akár üdítőitallal vagy teával is helyettesíthetjüka vizet, és a célnak tökéletesen megfelel a levesek, a zöldségfélék, illetve a gyümölcsök fogyasztása is.

"Különösen fontos - mondta -, hogy a gyerekeknél és időseknél ellenőrzött legyen a napi folyadékmennyiség, mert ők azok, akik hajlamosak elfelejteni inni."

Nem káros a palack

Magyarországon egyre jobban nő az ásványvízfogyasztás - olvasható az Ásványvíz Szövetség és Terméktanács honlapján: 2002-ben az egy főre jutó magyar ásványvízfogyasztás 50 liter, 2003-ban és 2004-ben 60 liter, 2005-ben pedig 70 liter volt. Ennek megfelelően a választék is egyre szélesebb a piacon.

Aggodalomra adhat okot viszont az a hír, amely tavaly látott napvilágot a sajtóban: a heidelbergi egyetem kutatóinak egy vizsgálata az úgynevezett PET palackokba (átlátszó műanyagflakonokba) csomagolt ásványvizekben antimonnyomokat mutatott ki, amely bizonyos koncentráció felett rákkeltő hatású lehet. Az antimon egy nehézfém, amelyet kis koncentrációban, katalizátorként használnak a PET palackok előállításához.

Forrás: [origo]

Fehér Tibor megerősítette: az antimon felhasználásának következményeként valóban előfordulhat, hogy a PET palackokba csomagolt víz minőség megőrzési ideje alatt, az ionvándorlás eredményeként kis mennyiségű antimon kerül a csomagolóanyagból a vízbe. "Mint minden a természetben található anyagnak, az antimonnak is van egy határértéke, amely felett káros a szervezet számára, ugyanakkor ez alatt az érték alatt semmilyen veszélyt nem jelent" - állította. - "A méréseknél kiderült, hogy egy hat hónapos, napon történő tárolásnál ötvenszer kevesebb a kioldódó anyag mennyisége, mint az egészségügyi határérték."

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke szintén eloszlatná a kételyeket, szerinte kizárt, hogy olyan mértékű antimonkioldódás valósuljon meg a PET palackoknál, ami az emberi szervezetre káros.