Lakoma Vaszati módra

Vágólapra másolva!
A Vaszatinak szoros, szinte elválaszthatatlan kapcsolata van más védikus tudományokkal, például a védikus asztrológiával - a Jyotish-sal - és a védikus orvostudománnyal, az Ájurvédával. Amikor az Ájurvédával való kapcsolatot elemezzük, nem csak arra kell gondolnunk, hogy a testünket alkotó öt elemet - föld, tűz, víz, levegő, éter - otthonunkban is egyensúlyban tartsuk, hanem arra is, hogy például a tudatos étkezés segítségével a testünkben is fönntartsuk ezt az egyensúlyt.
Vágólapra másolva!

A védikus hagyományok kitüntetett szerepet szánnak a konyha művészetének. Az Ájurvéda szerint az egyes étkezésekkor jelen kell lenni minden íznek, hogy a táplálék teljes legyen, és az emésztés is rendben legyen. Ezek a fő ízek a keserű, fanyar, pikáns, savanyú, sós, és édes. A fő ízek szintén a már jól ismert öt alapelemből tevődnek össze a következőképpen: keserű (éter-levegő), fanyar (levegő-föld), pikáns (levegő-tűz), savanyú (tűz-föld), sós (tűz-víz), édes (víz-föld). Az állaguk alapján, pedig megkülönböztethetünk rágható, iható, nyalható, és szívható ételeket. Bővebben az ájurvédikus ételekről itt olvashatsz.

Az ételeket osztályozhatjuk az anyagi természet három kötőereje szerint is. E három kötőerő pedig a jóság, szenvedély és a tudatlanság. "A jóság kötőerejéből igazi tudás származik, a szenvedélyből mohóság, a tudatlanságból, pedig ostobaság, őrültség és illúzió." (Bhagavad gita 14.17.) Ahogy a tetteinket is, az ételeket is be lehet sorolni valamelyik kötőerőbe. Hogy melyik kötőerő hatása hatja át táplálékunkat, attól (is) függ, hogy milyen emberek leszünk és milyen lesz az egészségünk. Az Ájurvéda szerint: "amit megeszünk, azzá leszünk".

"A jóság minőségében élők olyan ételeket kedvelnek, amelyek meghosszabbítják az életet, megtisztítják az ember létét, erőt, egészséget, boldogságot és elégedettséget adnak. Az ilyen ételek lédúsak, zsírosak, táplálóak és örömmel tölti el a szívet. A túlságosan keserű, savanyú, sós, erős, csípős, száraz és égető ételt a szenvedély kötőerejében élők kedvelik. Az ilyen ételek boldogtalanságot, szenvedést és betegséget okoznak. A sötétség kötőerejében lévők az olyan ételeket szeretik, amit a fogyasztás előtt több mint három órával főztek, ami ízetlen, romlott és rothadó, valamint maradékokból és tisztátalan alapanyagokból készült." (B.g. 17.8-10.)

A jóság kötőerejébe tartozó ételek tehát: tejtermékek, gabona, rizs, gyümölcsök, zöldségfélék. A "zsíros" szó a tejtermékből nyert zsiradékra utal, nem az állatok lemészárlásából származó zsírra. A szenvedély kötőerejébe tartozó ételek a túl sok chilit, hagymát tartalmazó ételek, amelyek túlságosan irritálják a gyomorban levő nyálkát. A tudatlanság ételei közé sorolhatók a húsok, az alkohol és egyéb rothadó ételek.