Grafológia kezdőknek

Vágólapra másolva!
Jó lenne tudni, mit jelent a grafológiában a zóna, a kötővonal, a szár vagy a t-áthúzás? Szeretnéd kiolvasni valaki aláírásából, hogy milyen főnök, vagy épp a megszólításból, hogy milyen szerető? A Női Lapozó grafológus-tanácsadói adnak abból egy rövidke kóstolót, milyen szempontokat, elemeket figyelnek a szakemberek egy-egy íráskép elemzésekor. 
Vágólapra másolva!

A Grafológiai Intézetben hat félév alatt sajátítható el mindaz a tudás, ami lehetőség ad arra, hogy megfejtsünk olyan rejtélyes szavakat, mint makroelemek (amely a szöveg elhelyezkedését, a margókat, az aláírást, megszólítást és a sorokat jelenti), mezoelemek (ezen a szavak, betűk, kötővonalak értendők), és mikroelemek (ide pedig az írásunk legapróbb részei tartoznak, mint zónák, betűszélesség, -távolság, törzsvonal, szár, ovál, hurok, kezdővonal, végvonal, ékezet, t-áthúzás, írásjelek). Ez a tudás pedig abban segíthet, hogy az egyes embereket is jobban megismerjünk a kézírásuk alapján. Bár nincs lehetőségünk arra, hogy ezt az anyagot teljes egészében átadjuk, de akit érdekel az íráselemzés, az ebből a kis ízelitőből képet kaphat arról, mi mindent kell tudnia egy igazi grafológus szakembernek, egyáltalán ki alkalmas arra, hogy íráselemző váljon belőle.

Van-e érzékem a grafológiához?

Milyen tulajdonságok szükségesek ahhoz, hogy valakiből jó íráselemző váljon?
Általános "recept" nincs, tehát nem sorolhatunk fel olyan tulajdonságokat, amelyek birtokában garantáltan jó grafológus lesz valakiből. Ezzel együtt van néhány fontos szempont, amelyeket érdemes figyelembe venni a grafológus-jelölteknek.
A kézírás elemzője az íráson keresztül magával az emberrel foglalkozik, tehát fontos a humán érdeklődés, valamint a pszichológia iránti nyitottság. Elengedhetetlen a jó értelemben vett kíváncsiság, az, hogy érdekeljen a másik ember, és meg akarjam fejteni a "titkát". És fontos az is, hogy ezekkel ne akarjak visszaélni, hiszen a grafológus szakértőket éppúgy köti a titoktartás szabálya, mint az emberi lélekkel foglalkozó más szakembereket (pszichológusokat, pszichiátereket) s általánosabban például a gyógyítókat.


Mi is jellemzi a humán érdeklődéssel (az emberek iránti nyitottsággal, kíváncsisággal) bírók kézírását?
Az emberei kapcsolatok iránt érdeklődő, és abban jól mozgó személyek írását úgy lehetne meghatározni, hogy írásukban az ívelt formák jelennek meg leggyakrabban (az a kötésmód, amit a grafológusok "girlandosnak" vagy "füzéresnek" hívnak), ezek mintha kis csészéket formáznának- általában ott is, ahol az iskolában tanultak szerint "árkád", fordított csészealj lenne (például az m, n betűkben). Szintén a szociális érzéket jelezheti, hogy a betűk jó része össze van kötve egymással. A betűk inkább jobb oldalra dőlnek, ebben is eltérve az iskolában tanult álló írástól. Az írást alapvetően egy kis szabálytalanság jellemezheti, a nagyon szigorúan egyenes sorok, nagyon egyforma betűk másfajta emberekre jellemzőek. Nem ritkán a mások iránt érdeklődő személyek a, o betűinek kerek része nem zárul be teljesen, kissé kinyílik, ezzel "utat engedve" az információknak, melyek kintről jönnek és azoknak is, amelyeket ő kíván közölni magáról.
Amennyiben ezek a jellemzők egy jó szociális intelligenciával rendelkező személyt mutatnak, érdemes megvizsgálni, hogyan is gondolkodik valaki, mikor hozzálát egy feladathoz - adott esetben egy személyiség feltárásához.