Szeretnék egy új konyhát!

Vágólapra másolva!
Miután sikerült megtalálnunk a konyhánk legjobb helyét a lakásban, nézzük meg, hogy is kellene azt berendezni. Ha a konyhád esetleg nem esik ideális helyre, akkor is nyugodtan olvass tovább: a megfelelő színekkel, formákkal sokat javíthatsz annak minőségén!
Vágólapra másolva!

A tűz és víz között legyen elég távolság

Az első nagyon fontos dolog a tűzhely helyének a meghatározása. Az a legszerencsésebb, ha ez a konyha délkeleti részére esik. Ha nincs rá mód, hogy délkeletre tegyük, kerülhet keletre is, esetleg délre. Az a legszerencsésebb, ha a szakács főzés közben kelet felé tud tekinteni. Ha nem lehetséges a délkeleti területre helyezni a tűzhelyünket, kerülhet a konyha északnyugati részére is, de a legjobb helye a délkelet. Fontos még, hogy a tűzhely a konyhának egy védettebb részére kerüljön. Ne tegyük ablak alá vagy a konyhába vezető ajtóval szembe, mert az baleseteket, elsősorban tüzet okozhat.

Az sem mindegy, hová kerül a konyhában a víz, vagyis a mosogató. Ennek legjobb helye a konyha északi, északkeleti részén van. Jó helye van még keleten és északnyugaton is, és ha "minden kötél szakad", elhelyezhetjük nyugaton is. Fontos azonban, hogy amennyire a konyha méretei engedik, minél távolabb kerüljön a tűzhelytől. Ennek két oka is van: az egyik, hogy a tüzet és vizet jó minél inkább eltávolítani egymástól, a másik pedig az, hogy miután a mosogatóban megmostuk a zöldségeket, legyen elegendő hely arra, hogy előkészítsük azokat a főzéshez.

A praktikus útvonal

Ezzel meg is érkeztünk még egy nagyon fontos elvhez: a konyhai munkálatok iránya az óramutató járásával megegyező irányba haladjon, ugyanis ez a kedvező irány. A munkafolyamatok, pedig a következők: tárolás (hűtőszekrény, kamraszekrény, spájz.) Ennek a legjobb helye az északnyugat, esetleg nyugat. Jó, ha a hűtőtől jobbra van egy kis munkapult-felület, ahová ki lehet pakolni a főzéshez szükséges nyersanyagokat. Ezután következik a tisztítás. Nem csak a friss zöldségeket, gyümölcsöket, hanem a tejtermékek és egyéb élelmiszerek dobozait is érdemes kívülről leöblíteni.
Következő lépés az előkészítés. Ez a munkafelület legyen elég nagy, hogy kényelmesen elő lehessen készíteni mindent a sütéshez, főzéshez. A nagy munkafelület ráadásul biztosítja a mosogató és a tűzhely közötti megfelelő távolságot is. A tűzhely után ismét legyen egy munkafelület, ahová a kész ételeket tudjuk kipakolni, tálalni.

L-, U-alak, esetleg szigetkonyha?

Fölmerülhet az a kérdés, hogy milyen legyen a konyha elrendezése. Én személy szerint nagyon praktikusnak találom az L-alakban berendezett konyhákat, de az U-alakúban is jól lehet a Vaszati elveit érvényesíteni. Az U-alakúnál arra ügyeljünk, hogy az egymással szemben levő két munkapult között elegendő távolság maradjon ahhoz, hogy kényelmesen tudjunk mozogni. Egyre divatosabbak mostanában a régi időket idéző szigetes konyhák. A konyhában kialakított szigetek valóban praktikusak, főleg nagyobb lakomák előtt, amikor többen is tüsténkedünk a konyhában. Ilyen szigeteket azonban csak igazán tágas konyhákban lehet kialakítani, és még az ilyen nagyméretű konyhákban is ügyelni kell néhány dologra. Az egyik, hogy a sziget ne kerüljön pont a konyha mértani közepébe. Gyakran a szigetben kap helyet a mosogató vagy a tűzhely. A tér közepén bármi, de különösen a tűz vagy a víz nagyon kedvezőtlen hatású lehet. Ezt inkább kerüljük. Ráadásul a tér közepén álló tűzhelynek nem is igazán tudjuk a védettségét biztosítani, ami pedig nagyon fontos lenne. Szigetes konyha tervezésénél tehát legyünk nagyon körültekintőek és inkább kérjük valamelyik Vaszati tanácsadónk segítségét!

Figyeljünk oda a konyhánk színvilágára is!

A konyhába meleg színek valók. A konyhaszekrények lehetnek fából, vagy legalábbis fa színű bútorlapból. A burkolatok, csempék színe is lehetőleg meleg legyen, pédául terrakotta. A meleg színek jót tesznek az étvágynak, a sárga kellemes árnyalatai kedvezően hatnak az ételekre, a fehér pedig tisztaságot sugároz. Ha azt szeretnéd, hogy konyhádban a fehér szín domináljon, ehhez mindenképpen meleg színű kiegészítőket válassz!

Szigorú Vaszati szabályok szerint a konyhát el kellene különíteni az étkezés helyétől. A magyar társadalomban azonban sokkal inkább elterjedtek az étkezőkonyhák, ahol már a főzés közben is együtt lehet a család. Ha a konyhában szeretnénk étkezni, az étkezőasztalt próbáljuk a konyha nyugati részére tenni, itt van a legjobb helye. Az "amerikai konyhát" azonban jobb elkerülni, hogy miért, azt egy korábbi cikkünkben olvashatod el.