Jogi tanácsok: tartásdíjgondok, anyák a munkahelyen

Vágólapra másolva!
Jogi szakértőink azokból az olvasói levelekből válogattak, amelyek a gyermektartásdíj fizetésével, megváltoztatásával kapcsolatos kérdésekre, valamint a kisgyermekes anyák munkahelyi problémáira vártak választ.
Vágólapra másolva!

Hét éve közös megegyezéssel váltam el, két kiskorú gyermekemet én nevelem. A megállapodásunk szerint az édesapának gyermekenként 7000 forint tartásdíjat kell fizetnie. A tartásdíj összegét 2002-ben, kérésemre 9500 forintra emelte gyermekenként. Hogyan kérhetem a tartásdíj összegének, illetve a fizetés módjának megváltoztatását? Szükség van-e bírósági végzésre az ügyben, vagy elvben lehetséges-e egy írásos megállapodás kettőnk között?

Természetesen önök ketten is megállapodhatnak, bár az a baj, hogy amennyibena volt férje nem tartja be a megállapodásukat, ez nem végrehajtható okirat. A tartásdíj felemelését, megváltoztatását annál a bíróságnál kérheti, ahol azt megállapították. Sajnos, nem túl jó megoldás, ha határozott összegben állapítják meg, hiszen akkor néhány évente újabb bírósági procedúrával módosítani kell. Gondolom az édesapának nincs munkaviszonya, hiszen akkor nem lenne akadálya a százalékos megállapodásnak, vagy legalább azt kellene meghatározni, hogy a megállapított összeg, évente a KSH által meghatározott inflációval emelkedjen.

Gyermekem betöltötte a 17-dik életévét. Rendelkezik saját bankkártyával. Szeretném a mindenkor fizetett, hivatalos gyermektartást az ő számlájára utalni, amennyiben ez lehetséges a nagykorúság elérése előtt. Van ennek valami akadálya?

A családjogi törvény végrehajtásáról szóló rendelet szerint: "Csjtr. 16. § A kiskorút illető tartásdíjat a szüloi felügyeletet gyakorló szülő (gyám) - indokolt esetben a gyermeket gondozó más személy - részére kell kifizetni, aki azt köteles a gyermek szükségleteire fordítani. "

A jogszabály nem ad lehetőséget arra, hogy ne a szülőnek utalják a gyerektartásdíjat, amennyiben azonban a szülő nem a gyermekre fordítja azt, akkor lehet kérni a gyámhivatal ellenőrzését. Természetesen, ha egymás között meg tudnak állapodni ebben, akkor semmi akadálya nincs.

Négy éve elváltam, azóta rendszeresen fizetem két gyermekem után a bíróság által meghatározott 20-20%, minimum 15000-15000 Ft-os gyerektartást, így nekem a fizetésemből nettó 43.000 forint marad. A nagyobbik fiam 21 éves és a mai napig nem tette le a szakmunkás vizsgát (a rossz tanulmányi eredménye miatt, többször új iskolát kezdett). Van-e lehetőségem a gyerektartás csökkentését, esetleg megszűntetését kérni nagyobbik fiamra?

Tekintettel arra, hogy a gyerektartás a gyermek nagykorúvá válásáig jár, a 21 éves gyermek után már nem kell fizetni. Amennyiben azonban nappali tagozaton folytat tanulmányokat, akkor ennek befejezéséig rokontartás címén kötelezhető a külön élő szülő tartás fizetésére. A rokontartás azonban már nem alanyi jogon jár a gyermeknek, s mértékét a szülő teherbíró képességéhez igazítják.

A tartás megszüntetését, illetve csökkentését ugyanazon a bíróságon kell kérni, ahol azt megállapították, a perben nem kötelező az ügyvédi képviselet. A keresetlevelet 3 példányban kell benyújtani (akár kézzel írva is) a bíróságon, vagy úgynevezett panasznapon, ingyenesen jegyzőkönyvbe mondható.

Milyen időszakra visszamenőleg lehet nehezményezni a tartásdíj nem fizetését?

Amennyiben a tartásdíjat bíróság jogerősen megállapította, és ezt az összeget nem fizeti a kötelezett, akkor az általános elévülési időn belül (5 év) követelhető. Amennyiben fizetési kötelezettséget még nem állapítottak meg, akkor a bíróságtól a keresetlevél benyújtását megelőző 6 hónapra, visszamenőleg lehet kérni a tartásdíj megállapítását.