Úgy néz ki, megvadult

Vágólapra másolva!
Mit tegyünk, ha dundi a gyerekünk: törődjünk bele, hogy ő húsosabb felnőtt lesz, vagy próbáljunk tenni valamit ez ellen? Mit akar elérni a gyerek azzal, semmit mást nem eszik a kenyéren és a tésztán kívül? Miért nem vezet célra a fizikai bántalmazás mint nevelési módszer, és mit alkalmazzunk helyette? Miért bántja a társait egy kisgyerek, és hogyan szoktassuk le róla? Benda Viktória pszichológus válaszol.
Vágólapra másolva!

Hat és fél éves kislányom folyamatosan hízik immár negyedik éve (ez idő alatt 26 cm-t nőtt és 18 kg-ot hízott, és valóban egyre hájasabb, szinte lerepednek a ruhái). Ennek okai (szerintem) egyrészt alkatiak (noha én sovány vagyok, apai nagyapja mindig túlsúllyal küszködött), másrészt a helytelen táplálkozási szokásokból erednek. Azt értem ezen, hogy nem szeret reggelizni, lassú reggeli készülődése miatt idő sincs rá elég, ellenben vacsorára rengeteget tud enni.

Próbáltam utoljára este 6-ra időzíteni a vacsit, de akkor lefekvés előtt kijelenti, hogy éhes... a gyomra is korog olykor, tényleg éhes lehet. Együtt reggeliztünk sokáig, ez valamit segített, este kevésbé volt éhes. Most azonban, hogy a kistestvére megszületett, nem tudok leülni vele, gyakran elmaradnak a reggelik. Különösen nehéz a helyzet, mikor a párom este 8-kor kap elő valami nassolnivalót... ráadásul én sem tudok "jó példát" mutatni, mert én is folyton eszem, hogy szoptathassam a kisebbet.

A nagymamák elhalmozzák édességgel, kekszet csomagolnak útravalónak, pedig már többször kértem őket, gyümölccsel kedveskedjenek a gyereknek, ha már muszáj etetniük. Rajtam kívül senkit nem izgat a dolog, de tartok tőle, nem fogja kinőni a duciságot kamaszkorában sem. Nagymamám szerint jobb, ha beletörődök, hogy a lányom dundi, elvégre nem lehet mindenki vékony.

Ha tud tanácsot, ötletet adni, vagy úgy gondolja, hogy ez nem is gond, a gyerek tényleg így van rendben, kérem írjon!

A túlsúlyosság lehet genetikai adottság, de a családi étkezési szokások is belejátszanak. Leveléből azt veszem ki, hogy az utóbbin nem tudnak (és nem is akarnak) változtatni.

Kár, pedig az étkezési szokások megváltoztatásával tudnának segíteni a kislányának!

Azért, mert szoptat, nem kell folyton ennie - mint írja. Inkább arra figyeljen, hogy a megfelelő vitaminokat, ásványi anyagokat juttassa be a szervezetébe. Ez főként gyümölcsök, zöldségek, rostos élelmiszerek bevitelét jelenti, melyek kislányának is hasznos és kevésbé hizlaló élelmiszerek.

Egy diétás étrendet kellene összeállítani neki, és azt családi segítséggel betartani. Nagyon fontos a rendszeresség és az, hogy kislánya két étkezés között ne egyen semmit. Az étrend összeállításában nem vagyok szakember, kérjen segítséget (ha önök valóban problémának érzik) egy dietetikustól a körzeti gyermekorvosi szakrendelőben!

Kívánok ízletes és kalóriában szegény családi étkezéseket!