A napsárga szűk helyen nem érzi jól magát

Vágólapra másolva!
Hogyan fussunk neki a színválasztásnak egy új lakásban? Milyen hatást érünk el, ha a hideg, és milyen hatást, ha a meleg színeket részesítjük előnyben? A teret élénkíteni akarjuk, vagy inkább harmóniára, nyugalomra vágyunk? Modern vagy klasszikus berendezést szeretnénk? Budai Renáta lakberendező olvasónk levelére válaszol.
Vágólapra másolva!

Kedves Renáta!

Szeretnék tanácsot kérni tőled. Most vásároltunk egy új építésű lakást, amit szeretnénk igazán szépre berendezni. Igazából a színek megválasztásában vagyok bizonytalan, kellemes és nyugodt hatást szeretnék elérni, ami elegáns és nem túl kihívó.

Tanácsaidat előre is köszönöm.

Kedves Rita!

Hát most borzasztó nehezet kértél tőlem. Sajnos így, hogy téged sem ismerlek, és a lakást sem, nem biztos, hogy értékelhető dolgokat fogok most ide leírni. Legyen szerencsénk, és találjak bele a kívánt stílusba és hangulatba, de szívem szerint ilyesmit nem nagyon írnék alá. De hát feladatom, hát legyen. Valószínűleg mindaz, amit most ide leírok, csupa általánosság, de hátha felhasználható. Leírom, hogy általában egy lakás színválasztásának miként futok neki.

- Első és legfontosabb dolog annak meghatározása, hogy hideg, avagy meleg színhatást kívánunk elérni. A hideg és meleg színek megfelelő aránya teszik kellemessé a belső teret.

- Következő lépés: a tér élénkítésére a színkontrasztokat, az egyensúly, a
harmónia megteremtésére a színek összhangzattanát hívjuk segítségül.

A fenti két alapvető kérdés meghatározza majd a lakás alaphangulatát. Leegyszerűsítve: tudnunk kell, hogy milyen hatást szeretnénk elérni. Mire használjuk majd a tereket: kikapcsolódáshoz nyugalmat árasszon, vagy bulikat tartunk majd itt és legyen élénk, játékos és figyelemfelkeltő az összhatás?

Forrás: Budai Renáta
Forrás: Budai Renáta

A klasszikus berendezéseknél a meleg színek kerülnek előtérbe

Leírásod alapján: "kellemes és nyugodt hatást szeretnék elérni, ami elegáns és nem túl kihívó". A fenti két alapkérdést még ez sem dönti el igazán, de szerintem indulhatunk nyugodt, csendes meleg színek felé, és összecsengő, nem harsány színeket válogatunk majd össze.

Következő fontos kérdés: modern, avagy klasszikus berendezést szeretnél? Nem alapszabály, de általában a klasszikus berendezéseknél a meleg, a modern (főként high-tech, minimál) berendezéseknél a hideg színek kerülnek előtérbe. Megint csak "szerintem" egy nem túl trendi, nem kifejezetten minimál, de modern összhatás a célod. Találomra, de szerintem a barna-sárga-beige összeállítás lesz az, ami napjainkban felülemelkedik mindenféle divatirányzaton, nem akar kifejezetten "valamilyen" lenni, hanem a maga természetességével teremt otthonosságot.

Elegáns, mégsem kirívó, és a modern enteriőrök is remekül beilleszthetőek ebbe a földszínű világba. A pontosabb tervezés csak ezek után következik (vagyis következne, de innen már tényleg nem tudok igazán értékelhető dolgokat íni, csupán néhány fontos alapszabályt). Szóval az alábbiakra még érdemes odafigyelni:

A hűvös, visszafogott, tárgyilagos hatású színekkel irodai jellegű lesz a szoba

A meleg, de sötét tónusú színek szűkítik, a hideg, világos színek tágítják a szobát.

A semleges, pasztell színek levegősek, tágítják a teret, de lehet, hogy unalmassá válnak. Az ilyen kombinációnál kerüljük a tónuskontrasztot, lehetőleg ne hangsúlyozzuk a részleteket

Hideg és meleg, erőteljes hatású színek nagy felületeken extravagánssá tehetik a helyiséget

Forrás: Budai Renáta
Forrás: Budai Renáta

A meleg, de sötét tónusú színek szűkítik, a hideg, világos színek tágítják a szobát


Jöhetnek tehát a földszínek, melyek otthonosságot árasztanak. Nem ajánlott ebben a környezetben a kék-lila, legfeljebb erősen tompítva, és ne alkalmazzunk erős zínkontrasztokat. A természet színei friss és természetes hatásúak. A meleg és hideg homokszínek tompa zöldekkel megnyugtatóak.

A napsárga aktívvá teszi a helyiséget. Az intenzív sárgának tágas tér kell, szűk folyosón "nem érzi jól magát", nem érvényesül.

Hát leírtam ide most egy-két színtani alapkiindulási pontot, remélem, azért segítettem valamennyit. Amennyiben további segítségre van szükséged, fordulj hozzám, szívesen segítek, csak vagy "helyszíni szemlére" lesz szükség, vagy a probléma pontos vázolására.

Üdvözlettel: Budai Renáta