Téli betegségek

Vágólapra másolva!
Még csak a tél közepén vagyunk, de sokan már átestek náthával, megfázással, esetleg lázzal járó megbetegedésen. Sokszor hallani a beszélgetések kapcsán, hogy influenzás voltam, de kiderül, hogy sem láza, sem pedig egyéb, az infuenzára jellemző tünete nem volt az illetőnek. Vagyis keverjük ezeket a fogalmakat, s ez nemcsak a pontosság és tájékoztotság terén okoz némi hiányt, hanem gyakran a komolyabb törődést, kezelést és az orvoshoz fordulás elmaradását is jelentheti súlyosabb állapotokban.
Vágólapra másolva!

Nézzük meg, mit is jelentenek ezek a fogalmak: nátha, meghűlés (megfázás), influenza. Talán ha csak a sorrendet néznénk, a súlyossági fokokat is jelölhetnénk velük.
Mindegyikre jellemző, hogy fertőző (cseppfertőzéssel terjedő) vírusos betegség. Típusosan az őszi-téli hónapokban jelentkeznek, melynek oka nem egyszerűen a hideg levegő, hanem szervezetünk ellenálló képességének, immunrendszerünknek a gyengülése s ezáltal nagyobb fogékonyság a vírusfertőzésekre.

A nátha és a meghűlés nem súlyos betegség. A nátha az orrnyálkahártyát érinti, híg, vizes orrfolyás, tüsszögés jellemzi láz nélkül. A megfázás a felső légutak hurutos betegsége, mely magában foglalja a náthát is (orrnyálkahártya gyulladásával is jár), de torokfájás, köhögés is kíséri, mely a felső légutak gyulladását, hurutját jelzi, s erre is jellemző, hogy általában lázzal nem jár. A tünetek igen sokfélék lehetnek, hiszen sokféle vírus okozhatja. A lappangási idejük egy-két nap, s ekkor kialakulnak a jellegzetes tünetek: kiszáradt, kaparó torok, orrfolyás, tüsszögés, köhögés, izomfájdalom, szemkönnyezés, nyirokcsomók fájdalmas megduzzadása, száj kicserepesedése, fejfájás, fáradékonyság, hőemelkedés. Amennyiben láz alakul ki, feltétlenül fontos orvoshoz fordulni, mert vagy influenzáról, vagy a vírusos fertőzés bakteriális felülfertőződéséről van szó.
Terápiájában alapvető a pihenés, ágynyugalom, bő folyadékfogyasztás, orrcsepp, nappalra szükség esetén nyákoldók alkalmazása, éjjelre pedig köhögéscsillapítók szedése, fájdalom esetén fájdalomcsillapító alkalmazása, torok-garat fertőtlenítés. A vírusok ellen az antibiotikumok nem hatékonyak, sőt kifejezetten káros lehet - feleslegesen - a szedésük, hiszen a kórokozók ellenálló képességét növelve a szükséges fertőzés legyőzésében hatástalanok lesznek. Persze amennyiben a nátha vagy meghűlés következtében bakteriális felülfertőződés alakul ki (középfülgyulladás, arcüreggyulladás, tüdőgyulladás), akkor feltétlenül szükséges, de ennek megítélése az orvos feladata.

Amennyiben észrevesszük, hogy a nátha és a felső légúti tünetek típusosan ugyanazon hónapokban vagy netán egész évben jelentkeznek, rövid idő alatt nem szűnnek, felmerül az allergia gyanúja, célszerű ilyen irányú kivizsgálást végezni. Egyébként a panaszok, tünetek nátha és meghűlés esetén egy hétig tartanak.