Álmaim, segítsetek!

Vágólapra másolva!
Álomfejtőnk több mint tíz éve foglalkozik az álmokban megjelenő szimbólumok megfejtésével. Tar Ildikó nemcsak ír az álmokról oldalainkon, de konkrét álomelemzéseket is bemutat.
Vágólapra másolva!

Az első álomgazda és az álma

Érett, középkorú férfi. Egy találmányán töpreng hetek óta, mert bár igen ügyes, hiszen több szabadalmaztatott találmánya is van már, ezzel a mostanival valahogy nem boldogul. Hiányzik egy logikai láncszem a továbblépéshez. Aztán műtétre kerül sor az életében, és mélyaltatásban egyrészt látja az egész műtétet, másrészt megálmodja a hiányzó láncszemét. Az altatásból felébredve el is mondja a jó ismerős sebésznek, aki műtötte, de az nem hisz neki, illetve egészen addig nem hisz, amíg a páciens el nem mondja, hogy mi történt a műtőben, amíg ő - vagyis hát ezek szerint csak a teste - aludt. Ekkor már kisebb nyomatékkal mondja, hogy "De hisz ez lehetetlen!". Az álmodó pedig, hazatérvén a kórházból, mivel már megvolt a korábban hiányzó logikai láncszem, továbbdolgozott a találmányán, és a munkája sikeres lett.

Gondolatok az álomról

"Több dolgok vannak földön és égen... mintsem bölcselmetek / Álmodni képes...- állítja Shakespeare hőse, Hamlet, és teljességgel egyet tudunk vele érteni.

Ezzel a fenti történettel a titkok határáig értünk, de egy nyilvánvaló: a test aludt, a lélek, a szellem nem, sőt igen kreatívan tevékeny volt. Ez felvet néhány kérdést. Létezik-e testtől független lélek? És ha igen, mennyire függetlenedhet? Azaz, ahogy a filozófus Rousseau megállapította: " Van lélek, de halandó", vagyis létezik "valami", ami nem test, vagy annak szubtilisebb változata, de léte a testhez kötött, azaz a test pusztulásával maga is megszűnik létezni. Ne feledjük az ókori egyiptomi nép igen magas színvonalú halottkultuszát, mely a test konzerválására épül! Tehát addig él a lélek, ameddig egyben van tartva a test. A keleti jógik magas színvonalú meditációs technikáikkal egy szellemtest kidolgozását tűzik ki célul, mert úgy tűnik fel, hogy a tudatnak mindenféleképpen szüksége van valamire, ami egyben tartja.Fizikai, vagy szellemi test nélkül a tudat szétesik.

A második álomgazda

A fiatal szerelmes nő segítséget kért az álmaitól arra nézvést, hogy vajon viszonzásra talál-e a szerelme a férfinál.

Az első álma

Egy repülőgépen ülök, ami éppen felszáll, iszonyatosan erőlködik, de nem tud a levegőbe emelkedni, végül kényszerleszállást hajtunk végre.

Második álma

Egy buszban ülünk többen, amikor észreveszem, hogy tőlünk balra egy gép le fog zuhanni. A gép valóban lezuhan, ránk is, de személyi sérülés nem történik, mivel a busz utasait időben figyelmeztetem, és kimenekülünk. A gép is olyan szépen, lassan zuhan le illetve oldalra, hogy szinte úgy érkezik meg a földre, mint a hulló hó, puhán. A gépen sem sérülhet így meg senki, ez biztos.

Gondolatok az álomról

A levegőbe emelkedő, majd kényszerleszállást végrehajtó, illetve lezuhanó repülőgépek szimbolikája ugyanazt jelenti: egy terv, elgondolás, vállalkozás, vágy kudarcát. Az életbe való behatolás impotenciáját. Figyelmezzünk csak a felágaskodó, majd puhányan aláeső hosszúkás, henger alakú géptest péniszt idéző alakjára! Ha akarunk valamit, akkor felágaskodunk, tele vagyunk tettvággyal, nagyon akarunk, majd valamiért nem jön össze, és akkor lelohadunk. Nem halunk bele, ahogy az álomgazda sem (nem történik személyi sérülés az álmokban), de szembe kell néznünk a vállalkozásunk kudarcával, és ez ijesztő és keserű lehet.

A valóságban is úgy történt minden, ahogy az álmodó megálmodta. Az álmok nem hazudtak. Szembesítették a szerelmes hölgyet a várható keserű valósággal. Óriási segítség, hogy az álmok egyfajta lélektréninget tartva, előtornáztatják a lelkünket az életünkben előbb-utóbb bekövetkező eseményekre, hogy amikor majd már a nappali életünkben is megtörténik, aminek meg kell (nagy öröm vagy tragédia), valamennyire fel legyünk rá készülve, ne érjen teljesen váratlanul, derült égből villámcsapásként.

Tar Ildikó