Vaszati és a divat: hálóból nyíló fürdőszoba

Vágólapra másolva!
Hazánkban is kezd hódítani az a divat, mely szerint a fürdőszoba közvetlenül a hálóból nyílik. Sőt, az a megoldást is egyre gyakoribb, ahol a fürdőkád egy légtérben van a hálószobával vagy a nappalival. De mit mond erről a vaszati?
Vágólapra másolva!

Már kezdő építész koromban is - amikor talán még nem is sejtettem, hogy létezik a vaszati - úgy vélekedtem, hogy egy otthonban az a legszerencsésebb, ha világosan elkülönülnek az egymástól eltérő funkciók, illetve ha szervesen összekapcsolódnak az egymáshoz tartozók. Logikus kívánalom tehát, hogy a fürdőszoba valahol a hálószoba, azaz az "intim zóna" közelében legyen, mégis, világosan különüljön el tőle. A fürdőben - különösen, ha együtt van a vécével - óhatatlanul keletkezhetnek olyan szagok, zajok, melyek a hálóban nem kívánatosak, nem beszélve a páráról és a gőzről.

Vaszati tanácsadóként ugyanezt mondom: legyen a fürdő közel a hálóhoz, de ne essünk bele a divat csapdájába, és ne legyen közvetlen kapcsolat a két helyiség között! Miért? Az előbb említett logikus okon túl figyelembe kell vennünk egy másik fontos tényezőt is, miszerint az egyes helyiségek egy-egy bolygó irányítása alá tartoznak, mely bolygók egymással való kapcsolatai nem mindig felhőtlenek.

A hálószobában uralkodó Vénusz például ellenségének tekinti a fürdőben uralkodó Holdat annak ellenére, hogy a Hold barátjaként tekint rá. E kétes kapcsolat miatt jobb, ha a két helyiség nem nyílik közvetlenül egymásból, mert a Vénusz zavara miatt a Hold meggyengülhet, ami - többek között - kapcsolatbeli, érzelmi vagy kommunikációs problémákhoz vezethet. Ugyanezen okból lehetőleg ne tegyünk a hálószobánkba akváriumot, csobogót vagy egyéb vízforrást sem.

Fölmerülhet a kérdés, hogy a nappaliba - amit szintén elsősorban a Vénusz irányít - szintén nem tehetünk akváriumot, vagy szobaszökőkutat? Mivel a nappali az esetek többségében többfunkciós helyiség, ahol az egyes funkciókhoz kapcsolódóan több bolygó is jelen van, nem kell ilyen szigorúnak lennünk a vízzel. A nappali vénuszi jellegét a kényelmes kanapék képviselik, a társalgás, vendégfogadás inkább Merkúrhoz vagy akár a Holdhoz köthető, az elektromos berendezések (hifi, tévé) a Marshoz, míg az étkezőasztal a Szaturnuszhoz. A nappalinak ez a színes változatossága teszi lehetővé azt, hogy a itt bátrabban elengedhetjük a fantáziánkat - például a színek megválasztásakor -, valamint azt, hogy a nappali a lakásnak minden égtáján kedvező lehet.

Természetesen elhelyezhetjük itt az akváriumunkat vagy a csobogónkat is, de ügyeljünk arra, hogy azok a pozitív energiapotenciálú területekre kerüljenek, azaz a nappali északi, északkeleti vagy keleti részére. Ne felejtkezzünk el rendszeres takarításukról sem, mert ezeken az égtájakon csak a tiszta víz jelenléte kedvező!

Többször említettem már, hogy nem szerencsés a lakás délkeleti részén levő fürdőszoba, mivel a délkeleten uralkodó tűz és a fürdőszoba vize nem fér össze egymással. Az előbbi logikát követve azért sem kedvező a délkeleti fürdő, mert a délkeleten uralkodó Vénusz és a fürdőszoba "Holdja" megint csak találkozna egymással.

További kérdés szokott lenni a fürdővel kapcsolatban, hogy vajon a vécé külön legyen, vagy a fürdővel egyben. Itt elég eltérőek a vélemények, van aki külön szereti, van aki - kényelmi okokra hivatkozva - egyben. A Vaszati tanításai szerint az olyan fürdőben, amelyben benn van a vécé, a Hold mellett megjelenik a Ketu nevű bolygó is, mely örök ellenségeként tekint a Holdra. Nem nehéz kitalálni, hogy a védikus építészet inkább a külön vécét részesíti előnyben, már csak az igen szigorú védikus tisztasági szokások miatt is. Hagyományosan a vécét annyira tisztátlannak tartották, hogy nem is lehetett benn a lakásban. Ez az oka annak, hogy a vécé legkedvezőbb helye két égtáj között van, például észak és északnyugat között, nyugat és északnyugat között, így utalva rá, hogy a vécének nincs keresni valója a házban.

Otthonunk tervezésekor vagy átalakításakor jusson eszünkbe ez a néhány egyszerű szabály, és ezzel néhány újabb lépést tehetünk a tökéletes otthon felé.