Ünneplés hízókúra nélkül

Vágólapra másolva!
A karácsony a szeretet ünnepe, és sokaknak a nagy evések időszaka. Karácsonykor jókat és nagyokat eszünk, majd lelkiismeret-furdalást érzünk, hogy több kényeztetést engedtünk meg magunkat, mint máskor. Ha ünnep, akkor túlevés, gyomorrontás? Nem feltétlenül! Dietetikusunk tanácsai az ünnepi lakomák előtt.
Vágólapra másolva!

Kétségtelen, hogy az ünnepkör egyik legfontosabb eseménye a karácsonyi vacsora: böjti, energiaszegény ételek mellett sokfogásos, nehéz, magyaros ételek is terítékre kerülnek. A fogások száma, az ételek sorrendje vidékenként változó. Ismertebb karácsonyi étel a hal, a töltött káposzta, a bab, a lencse, az alma, a dió, a sült tök, a méz, a mákos és a diós bejgli, a gyümölcskenyér, de egyre divatosabb a pulyka is. Ezek jelentős részéhez hiedelmek fűződnek, például az alma a karácsonyi jóslás ismert eszköze, a lencse és bab elfogyasztása a néphit szerint sok pénzt, bőséget hoz a családnak, a fokhagymától a család jövőbeni egészségének biztosítását várják, így mindenképp szerepeltetni kell az étlapon.
Az ételeket "kötelező" végigkóstolni, több időt töltünk az asztal mellett, mint máskor, és nemritkán az udvariasság miatt is gyakran eszünk többet, mint szükséges. Ebben a bő egy hétben úgy érezhetjük, hogy hiábavaló volt a hónapok óta tartó fogyókúránk, a kiválasztott szilveszteri ruhába való belefogyási szándék, a konditeremben töltött idő, a lefutott kilométerek.

Az elszántabbak már-már azt is feltételezhetik, hogy a karácsony egyenesen a testtömeg-kontroll ellen indított hadjárat miatt többnapos ünnep. Azonban ennek nem kell így lennie, ha megfogadunk néhány jó tanácsot, amelyek nem feszélyezik az ünnep emelkedettségét, azonban segítségükkel elkerülhetjük az ünnep utáni lelkiismeret-furdalást. Törekedjünk arra, hogy az ünnep napjaiban is rendszeresen - naponta ötször - étkezzünk. Egyik étkezés se legyen túlságosan bőséges vagy nagyon kevés: minél egyenletesebben osszuk el a napi táplálék mennyiségét. Vacsorameghívásra ne menjünk teljesen üres gyomorral: sokkal könnyebb megállni, hogy túlegyük magunkat, ha néhány falatot ettünk indulás előtt.
A karácsonyi étrend nem feltétlenül jelent hízókúrát, ellenkezőleg, az ünnepi menü egészséges is lehet. A hagyományos karácsonyi receptjeink mellett érdemes kipróbálni olyan újdonságokat is, amelyek a reformkonyha alapanyagaiból készülnek. Igyekezzünk a megszokott, rég bevált ételeink energiaértékét csökkenteni, korszerű ételkészítési módszerekkel elkészíteni, receptjeiket oly módon változtatni, hogy csökkentsük ételeink zsírtartalmát, növeljük az összetett szénhidrátok arányát az egyszerű cukrok rovására, a telítetlen zsírsavak arányát a telített zsírsavak rovására.

A sokszínű, nem gyakran ismétlődő ételsorokat tartalmazó - zöldségekből, gyümölcsökből, gabonákból, ropogós magvakból (pl. pisztácia, mandula) összeállított étrendünk - komoly biztosítékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkap a szervezetünk, így az ünnepi menünk vitaminban, ásványi anyagban is gazdag.