Légkondi a szervezetünkben

Vágólapra másolva!
Az izzadás természetes folyamat, a verejtéket a verejtékmirigyek termelik, és azok kivezető csövén, a pórusokon át kerül a bőrre. Az izzadást a szimpatikus idegrendszer szabályozza, amely a szervezet belső környezetének állandóságát biztosítja ezzel. Akkor is verejtékezünk, ha izgatottak vagyunk, félünk vagy stressz ér bennünket. De mit tehetünk, ha túlzottan izzadunk?
Vágólapra másolva!

Ha a nyári kánikulában vagy sportolás közben küszködünk a testünkről patakzó verejtékkel, bizony nem gondolunk arra, hogy az izzadás - bár valóban kényelmetlen - hasznos, sőt nélkülözhetetlen dolog, hiszen nélküle nem működne a szervezet "klímaberendezése".
A verejtékezésnek köszönhetjük, hogy testünk hőmérséklete állandóan 37 fok körül marad. A melegben, nagy mennyiségben elválasztott verejték a bőr felszínéről elpárologva hűti a szervezetet.

A test jellegzetes illata

Az illat az emlősöknél nagyon fontos szerepet játszik a szexuális magatartás szabályozásában, a saját terület kijelölésében és az állati közösségen belüli hierarchia meghatározásában. Az ember azonban inkább szabadulni szeretne a testszagtól és a ruhát szennyező, károsító verejtéktől. Már az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak is különféle fürdő-, tisztálkodómódszerekkel és parfümök használatával próbálták a test illatát megváltoztatni. A XVII. században Franciaországban fejlődött ki az olajos és vizes alapú parfümök készítésének tudománya. A jólápoltsághoz manapság már hozzátartozik a dezodorok és izzadásgátló szerek rendszeres használata is.

Hol találhatók a verejtékmirigyek?

A bőrben kétféle verejtékmirigy létezik. Az apokrin mirigyek a hónaljban, az emlőben és a nemi szervek környékén találhatók. A szőrtüszőbe nyílnak, méretük és aktivitásuk a serdülőkorban, hormonális hatásra nő meg, majd az idős korban ismét csökken. Váladékuk tejszerű csepp a szőrtüsző nyílásában.
Az ekkrin verejtékmirigyek az irha alsó rétegében lévő gomolyagszerű kiválasztó és egyenes kivezető részből álló csöves mirigyek, melyek szabadon nyílnak a bőr felszínén. Testünkön körülbelül kétmillió ekkrin verejtékmirigy található.
Számuk testtájanként változó, a tenyéren és a talpon van a legtöbb: 400-600/cm2. Működésüket az idegrendszer szabályozza, a hormonális rendszer nincs rá közvetlen befolyással. Az ekkrin verejték szagtalan, átlátszó, sós ízű folyadék, amelynek 98-99 százaléka víz. Ásványi sókat, tejsavat, tartalmaz.
A normális környezeti hőmérsékleten, nyugalomban észlelt fokozott verejtékezést hyperhidrosisnak nevezzük. Ez lehet általános vagy helyi jelenség.

Ha túlzottan izzadunk

A túlzott izzaddás észlelhető kövér embereken, stressz hatására és a trópusi klímához való alkalmazkodáskor. Különböző betegségek - pl. lázas állapotok, vércukorszint-csökkenés, a pajzsmirigy fokozott működése, idegrendszeri kórképek - is fokozott izzadással járhatnak. A fokozott, kóros izzadás belsőleg nyugtatókkal és a verejtékelválasztást csökkentő gyógyszerekkel mérsékelhető. A betegség tüneteként jelentkező hyperhidrosis oki kezelését az alapbetegség gyógyítása jelenti.

A helyi izzadás

A tenyéren-talpon és a hónaljban okoz kellemetlen tüneteket. A tenyér, talp és a hónalj verejtékmirigyei a hőszabályozástól függetlenül, stressz és érzelmek hatására is fokozhatják működésüket - az emberek többségét ez zavarja a legjobban. Hazánkban a népesség 0,5-1 százaléka szenved kóros izzadásban. 50 százalék a hónalj, 40 százalék a tenyér-talp, 10 százalék az arc izzadásáról panaszkodik.

A lábizzadás

Helyi okai a nem szellőző, zárt, gumitalpú cipő, műszálas harisnya lehetnek. A fokozott talpi izzadástól felpuhul a szaruréteg, ez gombás fertőzésekre és a vírusos szemölcsök terjedésére hajlamosít. A felázott, elhalt sejteket az elszaporodott baktériumok elbontják, kellemetlen lábszagot okozva. A verejtéket gyakori fürdéssel, harisnya- és lábbeliváltással igyekezzünk eltávolítani. A lábizzadás esetén régen alkalmazott, gyakran allergiát okozó formalin helyett ma a veszélytelen, gyógyszertárban kapható alumíniumklorid-oldatot vagy a szalicilsavat és timsót tartalmazó hintőport használjuk. A tenyéri-talpi izzadás kezelésének korszerű, hatásos eszköze a hetente többször végzett iontoforézis is. Ez gyenge egyenáramú kezelés vízfürdőben. Az izzadó területet vízbe merítve, az elektromosan töltött részecskék blokkolják a verejtékmirigyek aktivitását.