Elvesztett hajszálak nyomában

Vágólapra másolva!
Felkel reggel az ágyból, és észreveszi, hogy a párnája csupa haj. Nemcsak egy pár szál, mint korábban, hanem egész csomó haj - ez elég riasztó látvány! A hajhullást nemcsak egyes betegségek, de a stressz, a feszült lelki állapot is előidézhetik.
Vágólapra másolva!

Ugyanígy aggodalomra ad okot, ha tusolás után a fürdőkád is tele van hajjal, és a törölközőben is találunk belőle. Ha a hajhullás ilyen erős, érdemes orvoshoz fordulni; a tünetet okozó testi bajok kizárása után az orvos sokszor rávilágít, hogy a probléma oka nem szervi eredetű, hanem lelki baj. Lehet, hogy amiatt hullik a hajunk, mert valami fontos dolog történt az életünkben, amely pozitív vagy negatív stresszhatással volt ránk; szakítottunk valakivel, házassági gondjaink vannak vagy elvesztettük a munkánkat, gyermekünk született, vagy baleset ért bennünket.

Az erős stressz hatására felborul a szervezet egyensúlya, olyan változások mennek végbe, melyekre nem is számítunk - magyarázza a lelki eredetű hajhullás hátterét dr. Wilma Bergfeld, a kutatásokat végző Clevelandi Klinika bőrgyógyászati osztályának vezető orvosa. - A növésben lévő haj hagymáinak sejtjei a testünk egyik legérzékenyebb sejtjei. Bármilyen kis hatás éri a szervezet, a hajhagymák működését azonnal befolyásolni fogja.

A tartós - diffúz, egyenletes - hajhullásos állapotra a telogen effluvium orvosi szakkifejezést használják. A kifejezés igazából a normál hajnövekedés egy fázisára utal. Anagén fázisnak hívják azt a szakaszt, amikor a hajszál növekszik, telogén fázisnak pedig azt, amikor a hajszál elhal, "elengedi" a hajhagymát, majd kihullik. Ez a hajszál normál életútja.
Normál esetben a kihulló hajszál nyomán máris új hajszál kezd növekedni. Naponta általában kb. 100 hajszálunkat veszítjük el természetes úton a meglévő 100.000 vagy több hajszálunkból. A fejünkön lévő hajkorona kb. 10 százaléka "haldoklik" egy időben. Az élő hajállomány fennmaradó része, mintegy 80-90 százaléka állandó növekedésben van, ami 4-8 éven át tart. A haj növekedési ciklusának végén a növekedés megáll és az adott hajszál kihullik.

Akkor van gond - a szervezet egyensúlyának felborulása után -, ha az összes haj kb. 30 százaléka kerül egyszerre a telogén fázisban, ezért van olyan rémisztő mértékű hajhullás.
Ez az állapot több testi, de lelki betegség kísérő tünete is lehet - vázolta Bergfeld. - Gyerekeknél pl. sokszor jelentkezik magas lázzal járó betegség, vagy elhúzódó fertőzések után. Tíz évnél idősebb gyerekeknél, vagy ha felnőttnél jelentkezik, anyagcsere problémákat vagy öröklött tényezőket is sejtet.

Az erős hajhullás mindig jelzésértékű, érdemes komolyan venni - figyelmeztet a doktornő. - Nagyon gyakran a korai kopaszodás előjelzője, amely öröklött tulajdonság, és nemcsak férfiaknál, de sajnos nőknél is előfordul. Az erős hajhullás árulkodhat hiánybetegségről (szigorú diétát tartóknál, fogyókúrázóknál), a pajzsmirigy működésének zavarairól, vagy nőknél policisztás petefészek szindrómáról. Sőt, egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet, így a vérzsírsavcsökkentők, fogamzásgátló tabletták, hormonpótló-terápiás készítmények, és egyes ellenőrizetlen gyógytermékek is okozhatják.
Az erős hajhullás kialakulása után az okokat keresve legtöbbször rájön a beteg, hogy az előző hónapok valamely betegsége, lelki történései összefüggésben állnak a tünetekkel.

A mindennapi stressz nincs ilyen erős hatással a hajra - állítja Bergfeld -, a hajhullást egy erős megrázkódtatás vagy pszichés változás váltja ki.

Dr. Oscar Klein New York-i pszichiáter, belgyógyász a stressz okozta hajhullást a daganatos betegek kezelésénél alkalmazott kemoterápiás sokkhoz hasonlítja.
Bár az utóbbinál erős vegyületek hatnak a hajhagymákra, szerinte a pszichés sokk ugyanúgy hathat rájuk, azaz a lelki trauma nemcsak lelki, de testi elváltozásokat is okoz.
A jó hír az, hacsak valakinél nem öröklött a hajhullás és kopaszodás, hogy a fokozott hajhullás spontán gyógyul, azaz az elvesztett haj hat hónapon, egy éven belül magától ismét kinő.
Az összes haj akár fele is elveszhet a hajhullás miatt, de utána gyors hajnövekedés indul. A hajhullás mértéke csökkenthető egyes helyi szerekkel (gyógysamponok, bedörzsölők). A szakorvosok ezen felül kiegyensúlyozott diétát, vasat és cinket tartalmazó vitaminkészítmények fogyasztását ajánlják, és a fejbőr fokozott védelmét javasolják. - Azt szoktam mondani a betegeimnek, bánjanak úgy a fejbőrükkel, mint egy kasmír pulóverrel - mondja Bergfeld - csak langyos vízzel mossák a hajukat, és ne használjanak durva kémiai anyagokat tartalmazó készítményeket (samponok, festékek).

A hajhullással és más hajas problémákkal is érdemes minél hamarabb orvoshoz, bőrgyógyászhoz fordulni, javasolja a hajszakértő. Ha problémáinkra nem kapunk segítséget, érdemes másik orvost keresni. Néhány orvos nem tulajdonít elég jelentőséget a hajhullásos tüneteknek - mondja Bergfeld -, pedig akinél ez jelentkezik, azokat komolyan zavarja. Akárcsak a pattanásos bőr (akné), a hajhullás is jelentősen megviseli a betegeket, az önbizalmat is erősen csorbítja. A betegek nem mozdulnak ki, nem mernek emberek közé menni, és akár állásukat is elveszthetik problémájuk miatt. Sokan depressziós állapotba sodródnak. Ezért a hajhullást ugyanolyan figyelemmel kell kezelni, mint bármely más betegséget, problémát.

A hajhullás (telogen effluvium) leggyakoribb okai, megelőző történései:
- gyermekszületés (a szülés utáni hirtelen ösztrogénszint-csökkenés miatt)
- komoly fertőzés
- egyes krónikus betegségek
- lelki megterhelés, komoly stressz
- nagyobb sebészeti beavatkozások
- a pajzsmirigy működésének zavarai (túl- és alulműködés is)
- szigorú - fehérje- vagy vitaminhiányos - diéta
- egyes gyógyszerek szedése.

Hargitai Anett