A férfi és nő közötti barátság nem reménytelen vállalkozás

Vágólapra másolva!
Imádott szerelmünk órákat tölt egy vonzó, intelligens féfival/nővel munkaidő után. Ugyanezzel a személlyel rendszeresen és hosszasan telefonál, e-mailezik, kocsmába és moziba jár. Mit gondolunk, ha pikírt kérdezősködésünkre megtudjuk, hogy ez egy barátság, közös szakmai érdeklődés? Elhisszük?
Vágólapra másolva!

A szakemberek szerint ez lehetséges, és egyre gyakoribbá válik. Szociológiai vizsgálatok sorára hivatkoznak, amelyek azt bizonyítják, hogy a hagyományos férfi-női kapcsolat felett eljárt az idő. A mai nők együtt dolgoznak, tanulnak és sportolnak férfi társaikkal és más tekintetben is sokkal egyenrangúbbak, mint 20 vagy 50 évvel ezelőtt. Elavultnak tartják azt a közkeletű véleményt, hogy a két nem közötti szexuális feszültségek szükségszerűen megakadályozzák a valódi barátság kialakulását. Ugyanakkor leltárba vehetők a jellegzetes nehézségek, kihívások is, amelyekkel egy férfi-női barátságnak meg kell küzdenie.

Igen nehéz különbségeket tenni a romantikus, a szexuális és a baráti érzelmek között, és a feladatot nehezítik azok filmek, amelyek százféle módon dolgozzák fel a barátságnak álcázott titkos szerelmeket. Ahogyan az egyik kutató fogalmaz, amikor egy barát-barát közötti gesztust teszünk, pl. megöleljük egymást búcsúzáskor, mozgásba jönnek erotikus érzések is, ezt nehéz tagadni. Egy kérdőíves vizsgálatban a megkérdezett nők a nemek közötti barátság legzavaróbb felhangjának az erotikus feszültséget tartották. A férfiak viszont sokan úgy vélték, hogy számukra a barátság kezdeményezésének vezető motívuma a szexuális vonzalom volt, és hogy ez még mélyítheti is a barátságot.

A barátság ideális esetben egyenlők közötti kapcsolat. A férfi-női kapcsolatokban hagyományos a férfi bizonyos fokú fölénye, a férfidominancia, még akkor is, ha erre semmi objektív alap sincsen. Ezt a nemek közötti barátságban mint nehéz zsákot cipelik magukkal a felek. A tapasztalatok szerint a nők a barátságban is akaratlanul hajlandók alárendelődni a másik félnek. Ugyancsak nehezítik a nemek közötti barátságot az ellendrukkerek, a kacsintgató, viccelődő barátok, rokonok - a féltékenykedő partnerekről nem is beszélve. A komoly partnerkapcsolatokban vagy házasságokban élők általában nem támogatják, hogy társuk új barátságot kössön ellenkező neművel, különösen, ha az új barát vagy barátnő szemrevaló személy.

Az idősebb emberek között a korral arányosan ritkábbak a nemek közötti baráti kapcsolatok, főként a tradíció ereje miatt, amelyben felnőttek.

A nők másképpen barátkoznak egymással, mint a férfiak. Nők közötti barátságban sokkal több szó esik érzésekről, gondolatokról, míg a férfibarátságok inkább aktívitásközpontúak, sport, utazás, üzlet stb. Ez magyarázza a kutatók szerint, hogy a férfiak jóval többet kapnak a nemek közötti barátságból, mint a nők, és értékesebbnek is tartják a nemek közötti barátságot a férfibarátságoknál. A férfiak azt értékelik a legjobban a nőkkel kötött barátságokban, hogy olyasmikről beszélgethetnek és olyan kapcsolatot alakíthatnak ki női barátjukkal, ami a férfibarátságokból teljesen hiányzik. Ezzel szemben a nők többsége a nő-nő közötti barátságot értékeli magasabbra, mivel a nők a barátságban több érzelmi megerősítést várnak a másik féltől. Ahogyan az egyik kutató összegzi: a nők a másik nőben bíznak meg. A férfiak a nőben bíznak meg. Míg a sok lelkizés a nők közötti barátságban néha igen fárasztóvá válhat, addig a nők a férfiakkal kötött barátságban kifejezetten élvezik a könnyedséget és a humort, azt, hogy a férfiak nem olyan érzékenyek. Nők beszámolnak arról is, hogy férfival kötött barátságukban nagyra értékelik a meleg, védelmező attitűdöt, ami a leginkább egy jó, bátyra emlékezteti őket. Sokan számoltak be arról, hogy nagyon értékelték, hogy a barátságban végre betekintést kaphattak a férfiak valódi gondolkodásmódjába.

Kiderült az is, hogy - bár a nők kedvelik a férfiak könnyedebb hozzáállást, a férfi-női barátságokat mégis a nőkre jellemző mélyebb érzelmi bevonódás határozza meg. Az ilyen barátságok fő megnyilvánulása a kettesben történő beszélgetés, a többi tevékenység, mint az együtt ebédelés, vagy közös autóutak, csak a kommunikációt serkentették. A kutatások megerősítik azt a feltevést, hogy a nemek közötti barátságok nagyon komoly érzelmi támaszt nyújtanak, mert a szoros baráti kapcsolatban sokat foglalkoznak érzelmeikkel, véleményeikkel és gondolataikkal.

A kutatások kitérnek a férfi-női barátságban létrejövő szex kapcsolatokra is. A felmérések szerint ez elég gyakran megtörténik, de korántsem olyan jelentős dolog, mint azt az ilyen barátságokban kételkedők képzelik. Azok, akiknek barátságában erre sor került, többségükben úgy nyilatkoztak, hogy nem is szándékoztak a baráti kapcsolatot valamiféle romantikus viszonnyá alakítani, mert a barátságot fontosabbnak tartották. Egy másik kutatásban azt találták, hogy a tartósnak bizonyuló férfi-női barátságokat az jellemezte, hogy a felek bíztak egymásban, nyíltan és őszintén tudtak beszélni mindenről, beleértve a közöttük kialakuló erotikus vonzalmat is. Így mindkét fél számára megfelelő határokat tudtak kialakítani kapcsolatukban.

Összességében a nemek közötti barátságra vonatkozó kutatások alátámasztják, hogy az ilyen baráti kapcsolatok nemcsak lehetségesek, hanem a részt vevő felek számára értékes többletet jelentenek a hagyományos férfi-női kapcsolatokhoz képest. Persze, azt a kutatók sem gondolják, hogy a romantikus történetek és a szerelmi hódítások és küzdelmek iránti - kissé avíttas - igényeink a jövőben eltűnnének.

Lust Iván